Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa - Spotkanie Listopadowe


Details
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Sekcji Bezpieczeństwa Informacji. Tym razem zapraszamy do wysłuchania trzech prelekcji oraz do aktywnego uczestnictwa w dyskusjach. Z uwagi na zmianę harmonogramu zajęć na Uniwersytecie Wrocławskim - który od lat udostępnia nam bezpłatnie sale na spotkania - zmuszeni jesteśmy do zmiany godziny na trochę późniejszą. Słysząc jednak głosy, że poprzednie spotkania rozpoczynały się zbyt wcześnie liczymy na większą frekwencję i Wasze - uczestników - zadowolenie. Poniżej agenda naszego spotkania:
Agenda:
18:15 | Otwarcie drzwi
18:25 Rozpoczęcie spotkania - Janusz Żmudziński, Andrzej Niemiec
18:30 Od rozmowy o bezpieczeństwie do Inicjatywy Kultury Bezpieczeństwa | Artur Marek Maciąg
Artur Marek Maciąg - entuzjasta zagadnień związanych z bezpieczeństwem informacji, od ośmiu lat związany z tą tematyką w branży bankowej. Aktywny uczestnik spotkań Wrocławskiego forum profesjonalistów związanych z cyberbezpieczeństwem. Aktualnie zaangażowany w promowanie dobrych praktyk postępowania z informacjami, zarówno prywatnie jak i służbowo, w dużym amerykańskim banku.Krótki opis:W ramach dyskusji zaproponowany zostanie model ciągłego procesu budowania świadomości, wiedzy i umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa pomiędzy użytkownikami cyberprzestrzeni. Metodyka i narzędzia modelu opierają się na istniejącej, publicznie dostępnej w języku polskim i angielskim, infrastrukturze: portalach, blogach, sieciach społecznościowych, osobistych chmurach i narzędziach pracy grupowej. Model ten roboczo nazwany Inicjatywą Kultury Bezpieczeństwa doczekał się już funkcjonujących narzędzi, które zostaną zaprezentowane wraz z oczekiwanymi kierunkami ich rozwoju jak i samej Inicjatywy.
19:20 Krótka przerwa
19:35 Co nowego przynosi norma ISO/IEC 27001 w wersji roku 2014 | dr Andrzej Niemiec
Andrzej Niemiec - Jest specjalistą w zakresie wdrażania norm dotyczących informatyki i systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Prowadzi również szkolenia pracowników z tego zakresu. W firmie PRIM zajmuje się tworzeniem oprogramowania do wspomagania systemów zarządzania oraz doradztwem. Od 2000 roku współpracuje z Bureau Veritas Certification jako audytor wiodący z zakresu jakości a od 2006 - jako audytor wiodący z bezpieczeństwa informacji (ISO IEC 27001), jest również biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu i biegłym skarbowym z zakresu informatyki. W roku 2001 został rzeczoznawcą Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Niezależnie od pracy w charakterze rzeczoznawcy PTI wykonywał opinie i kontrole dotyczące wdrożeń systemów informatycznych i systemów zarządzania w organizacjach nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2003 roku jest członkiem komitetu technicznego nr 171 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. sieci komputerowych i inżynierii oprogramowania. Wdrażał systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem informacji w wielu firmach, m.in. w firmie projektującej sprzęt i oprogramowanie odbiorników telewizji cyfrowej. Prowadził audyty jakości i bezpieczeństwa informacji m.in. w firmach branży energetycznej. Wdrożył autorski system do zarządzania procesem kontroli wewnętrznej w Dominet Bank (później PNB). Od 2008 roku jest przewodniczącym Sekcji Bezpieczeństwa Informacji przy Polskim Towarzystwie Informatycznym. Jest autorem licznych publikacji w czasopismach naukowych i popularnonaukowych.
20:25 Krótka przerwa
20:40 Najnowsze trendy w cyberbezpieczeństwie - co wynika z ostatnich wydarzeń i opublikowanych najważniejszych raportów | Janusz Żmudziński
Janusz Żmudziński - Projektant i architekt rozwiązań bezpieczeństwa IT w wiodących polskich firmach informatycznych. Od wielu lat zajmuje się rozwiązaniami związanymi z bezpieczeństwem informacji. Wcześniej programista i administrator sieci informatycznych oraz współpracownik prasy informatycznej. Członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego, ISACA, ISC2, Association of Enterprise Architects.
21:30 Zakończenie spotkania

Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa - Spotkanie Listopadowe