What we're about

AWS User Group Turkey is a group for AWS User in Turkey to learn from each other's experiences, and technical aspects of AWS features.

Upcoming events (1)

HA&DR+Demo

Needs a location

Herkese merhabalar.

Öncelikle hepimize harika bir hafta diliyorum

27 Mayıs 2022 cuma günü 14:00'de başlayacak olan AWS'nin yine en çok kullanılan servislerinden olan, hemen her AWS kullanıcısının ilk kullandığı servislerden biri olan Yüksek Erişilebilirlik (HA) ile Felaket Kurtarma (DR) servisini ele alacağız. Bu çalışmayı AWS Eğitimi - Yönetim Academy ekibinden kıymetli arkadaşımız Eren Tosyalı online olarak yapacak, Eren'in kısa bir CV'sine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Eğitim serimizin bu bölümünde AWS içerisinde mimarimizin güvenliğini nasıl sağlayabileceğimizi inceleyeceğiz. Kullanıcılar ve kaynaklar temelinde erişim izinlerini granüler olarak kontrol altında tutmamızı sağlayan, her katmanda ayarlayabileceğimiz çeşitli güvenlik önlemlerinin ne olduğunu inceleyip, sonrasında bir demo ile öğrendiklerimizi pekiştireceğiz.

Kısaca HA&DR hakkında:
Eğitim serimizin bu bölümünde, bulut mimarimizde sağlamak istediğimiz çok önemli iki kavramdan bahsedeceğiz: Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) ve Felaket Kurtarma (Disaster Recovery). AWS içerisindeki servisleri kullanırken, bu servislerin sağladığı belirli özellikleri kullanarak mimarimizi daha dayanıklı hale getirmek mümkün. Bu eğitimde tam olarak bir servisi ele almayıp, bu zamana kadar incelediğimiz servislerde yüksek erişilebilirlik ve felaket kurtarmayı nasıl sağlayabileceğimizi inceleyeceğiz.

Yüksek Erişilebilirlik (HA) ile Felaket Kurtarma (DR) arasında nasıl bir fark var?

Hem erişilebilirlik hem de felaket kurtarma; arızaları izleme, birden çok konuma dağıtma ve otomatik yük devretme gibi aynı en iyi uygulamalardan bazılarına dayanır. Ancak, Erişilebilirlik iş yükünün bileşenlerine odaklanırken, felaket kurtarma tüm iş yükünün ayrı kopyalarına odaklanır. Felaket kurtarma, Felaket olarak nitelendirilen daha büyük ölçekli olaylardan sonra kurtarmaya kadar geçen süreyi ölçer ve Erişilebilirlikten farklı hedeflere sahiptir. Yüksek Erişilebilir bir mimari, erişilebilirliği etkileyen olaylar durumunda müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamanıza olanak sağlayacağından, öncelikle iş yükünüzün erişilebilirlik hedeflerinizi karşıladığından emin olmalısınız. Felaket kurtarma stratejiniz, erişilebilirlik için olanlardan farklı yaklaşımlar gerektirir ve gerektiğinde tüm iş yükünü devredebilmeniz için ayrı sistemleri birden çok konuma dağıtmaya odaklanır.

Felaket kurtarma planlamasında iş yükünüzün erişilebilirliğini göz önünde bulundurmalısınız. Bir Erişilebilirlik Alanında tek bir Amazon EC2 bulut sunucusunda çalışan bir iş yükünün yüksek erişilebilirliği yoktur. Yerel bir sel sorunu söz konusu Erişilebilirlik Alanını etkiliyorsa, bu senaryo, Felaket Kurtarma hedeflerini karşılamak için başka bir AZ'ye yük devretmeyi gerektirir. Büyük bir felaketin bir Bölgeyi kullanılamaz hale getirmesi gibi beklenmeyen bir durumda bile, tüm trafiği kalan Bölgelere yönlendirerek DR stratejisi gerçekleştirilir.

Bu arada katılımcıların katılım formunu mutlaka doldurmaları gerekmektedir. Link için tıklayınız lütfen.

https://awsegitimi.com/tr/register/

Eğitimimizde geleneksel olarak yaptığımız gibi 3 adet 50 USD'lik çekiliş yapacağız, buda umarım güzel bir armağan olur şanslı arkadaşlarımıza.

Eren Tosyalı Hakkında :
Architechting on AWS sertifikası sahibi ve eski bir amazon çalışanı olan Eren eğitim ve teknolojinin kesiştiği alanda uzun zamandır çalışmaktadır, şimdi Yönetim Academy'de AWS teknik eğitmeni olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Cuma günü görüşmek üzere.
Sevgiler.

Barış Bilen Vural
AWS Ambassador / AWS Authorized Trainer - Champion / AWS Training Partner / AWS Consulting Partner - CAF / AWS Meet-up Head - Turkey

Past events (77)

Security ( IAM, SG, ACL, Firewall ) + DEMO

Needs a location

Photos (195)

Find us also at