Past Meetup

C_tech #6 Rafał Hryniewski i Dariusz Pawlukiewicz

This Meetup is past

57 people went

Connectis_

Al. Jerozolimskie 96 · Warszawa

How to find us

Zapraszamy na 5 piętro!

Location image of event venue

Details

Zapraszamy na szóste spotkanie w ramach grupy C_tech. Na wszystkich gości czeka kawa z naszej wewnętrznej kawiarni, woda oraz zimne piwo.
Po prezentacji zapraszamy na pizzę i networking.

Agenda:

18:00 – 19:00 Dariusz Pawlukiewicz "O złożonych procesach biznesowych w rozproszonym świecie mikrousług"

Mówi się, że my - programiści to osoby odpowiedzialne za przekształcanie wymagań biznesowych w kod. Pracując na co dzień przy monolitach, rzadko zdarza się sytuacja w której modelowanie procesu biznesowego sprawia nam wiele kłopotu. Zazwyczaj kończy się na serwisie aplikacji, kilku wywołaniach domeny, paru if-ach, a gdy robi się na prawdę "srogo" wpadnie nawet wzorzec strategii. Całość pisze się łatwo, szybko i przyjemnie, a co najważniejsze...działa. A skoro działa to warto to popsuć np. ów proces przenosząc do rozproszonego świata mikrousług gdzie nawet najprostsze rzeczy wymagają często użycia zewnętrznych bibliotek i rozbudowy infrastruktury aplikacji. Na prezentacji dowiesz się jakie problemy w tworzeniu złożonych procesów biznesowych stawiają przed programistą mikrousługi. Poznasz także lepsze i gorsze sposoby na ich rozwiązanie w oparciu o praktyczne przykłady w aplikacji ASP.NET Core.

Dariusz Pawlukiewicz

Absolwent wydziału Cybernetyki na Wojskowej Akademii Technicznej. Miłośnik języka C# oraz platformy .NET Core. Entuzjasta DDD, CQRS oraz wszelkich zagadnień związanych z systemami rozproszonymi. Regularnie prowadzi bloga foreverframe.net, a okazjonalnie pojawia się na spotkaniach oraz konferencjach programistycznych w roli prelegenta. Aktualnie pracuje jako Full Stack Developer w firmie Connectis_.

19:00 – 20:00 Rafał Hryniewski "ORM - the tip of an iceberg"

Chyba już w każdym języku programowania możemy dobierać się do naszych cennych danych za pomocą różnego rodzaju ORMów. Faktem jest, że narzędzia te znacznie przyśpieszają wytwarzanie oprogramowania. Jednocześnie pozwalają na myślenie o zawartości naszych baz danych i operacjach na nich przez pryzmat obiektowego paradygmatu programowania, co jest o wiele łatwiejsze do przełknięcia dla osób początkujących.
ORMy mają mnóstwo zalet. Często jednak idziemy na łatwiznę i nie schodzimy do warstwy bazy danych jeśli nie jest to absolutnie koniecznie, a nawet jeżeli przyjdzie co do czego, to tylko szturchamy ją odpowiednio długim kijem z bezpiecznej odległości i uciekamy czym prędzej do ciepłego, bezpiecznego światka programowania obietowego.
Na tej sesji pokażę Wam, kilka różnych funkcji i ciekawostek, które oferuje nam baza danych SQL Server, a które są często pomijane przez ich brak w popularnych ORMach. Pokażę Wam również jak stosunkowo łatwo można skorzystać z części z nich w starym dobrym Entity Frameworku.

Rafał Hryniewski

Za dnia pracuję .NET Developer i Team Leader w firmie Elastic Cloud Solutions. Nocą walczę z głodem wiedzy i nudą jako entuzjasta chmury, bloger, prelegent i lider Białostockiej Grupy .NET oraz Microsoft Azure User Group Polska w tym samym, pięknym mieście.
Chwytam się wszystkiego co nowe i świeże o ile ograniczona ilość godzin w dobie mi na to pozwala, a czasem, by dać głowie odpocząć lubię sięgnąć po dobrą książkę lub komiks.

20:00 – 21:00 Pizza time!

Na meetupie do wygrania roczna, indywidualna licencja JetBrains.