"Bazy grafowe" oraz "Wydajność webowa - jak to ugryźć?"

DEV@ZG
DEV@ZG
Public group
Location image of event venue

Details

Serdecznie zapraszamy na kolejne, bo już #8 spotkanie zielonogórskiej grupy DEV@ZG, sponsorowane przez ADB.

Wygląda na to, że #performance to jedno z bardziej znaczących słów kluczowych spotkania! Naszych prelegentów spotkaliśmy w Krakowie na jednej z IT konferencji i zgodzili się nas odwiedzić ze swoimi super tematami. Przyjadą z Warszawy, aby opowiedzieć o:

Temat 1 (niezależny technologicznie): "Bazy grafowe"

Od podstaw teorii grafów, przez budowę, typy baz grafowych po zastosowania i wydajność. Pokażę na przykładach jak bardzo zróżnicowanym i innym światem jest świat baz grafowych oraz jak pewne problemy się w nim dużo łatwiej rozwiązuje. Porozmawiamy o wydajności baz grafowych i porównamy do wydajności SQL Servera. A przez całość szybki kurs języka do zapytań grafowych - Cypher.

Naszym gościem będzie Szymon Warda:

Z .net od wersji 1.1, a z webem od czasów kiedy IE6 był tą lepszą przeglądarką. Przez pierwsze pół dnia główny architekt w ITMagination, drugie pół jako odpowiedzialny za jeden z większych projektów .net w Polsce. Tam architekt/team leader/developer/devops/człowiek od rozwiązywania problemów. Po pracy (trzecie pół) rozwijam pet project http://cookit.pl gdzie realizuję mokry sen nie jednego programisty - procesuję setki gigabajtów danych korzystając z tego co najlepiej pasuje do problemu (Bazy grafowe/ML/C#/F#/PowerShell/Lucene itp). Bywalec konferencji, prelegent Warszawskiej grupy .net., blogger ( http://IndexOutOfRange.com )

Temat 2 (niezależny technologicznie): "Wydajność webowa - jak to ugryźć?"

Performance is not a feature. To moje nieobiektywne spojrzenie na temat wydajności aplikacji internetowych. To nie jest rzecz, który możemy dodać pod koniec projektu, gdy się nam o tym przypomni. Chcąc mieć wydajny system, temat wydajności musi nam towarzyszyć od początku istnienia projektu. Albo nawet wcześniej, od początku kształtowania wymagań. Ale właściwie czemu wydajność jest ważna i ktoś miałby się nią przejmować? I czym właściwie jest ta "wydajność"? Jak zacząć ją uwzględniać i jak do tego podejść? W trakcie sesji odpowiem na te pytania, patrząc na wszystko z perspektywy, która może nie wydawać się oczywista. Przy okazji pokażę obecne wyzwania i dokonam krótkiego przeglądu ciekawych narzędzi. Ale najważniejszy przekaz tej sesji to zachęcenie do świadomego i zaangażowanego podejścia do tematu wydajności.

Naszym gościem będzie Konrad Kokosa:

Od wielu lat zakochany w .NET, choć z ciekawością spoglądający na inne technologie. Ostatnie kilka lat spędza w Banku Millennium, obecnie jako architekt, zaangażowany głównie w tematy związane z monitorowaniem, poprawianiem i testowaniem wydajności aplikacji webowych oraz ich ogólnie pojętej architektury. Co w przypadku dużego systemu bankowego z milionowymi liczbami odsłon jest wyzwaniem ciekawym. Nieustannie początkujący blogger ( http://blog.kokosa.net ), prelegent i ćwierkacz (@konradkokosa (https://twitter.com/konradkokosa)), pełny chęci do dyskusji i dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem z innymi. W trakcie rozkręcania grupy poświęconej wydajności aplikacji webowych ( https://www.meetup.com/Warsaw-Web-Performance-Group/ ). Od niedawna również trener w firmie Bottega.

Organizacyjnie:

1. Kolejne spotkanie na grudzień ogłosimy już niebawem! Dzieje się, oj dzieje.

2. Gdybyście mieli jakiś ciekawy temat, to dajcie znać :-)

Przybywajcie!