Skip to content

126. spotkanie Data Community Krakow

Photo of Michal Sadowski
Hosted By
Michal S.
126. spotkanie Data Community Krakow

Details

Zapraszamy na ostatnie w tym roku kalendarzowym, 126. spotkanie krakowskiej grupy Data Community.

KIEDY
18 grudnia (środa) - 18:00
GDZIE
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie - sala Toronto
AGENDA
18:00 – 18:15 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 sp_ForceTruncate - truncate your table(s) no matter what" [sTRUNCATE-uj tabelę choćby nie wiem co] - Marek Grzymała
19:10 – 19:40 Networking
19:40 – 20:40 MLOps on Azure - war stories and lessons learned - Maciej Kępa
20:40 – 20:50 Zakończenie spotkania

ABSTRAKT
MLOps on Azure - war stories and lessons learned - Około 80% projektów z dziedziny AI/ML kończy się porażką. Statystyka ta może wydawać się zaskakująca - AI jest teraz tak popularne, blueprinty gotowych rozwiązań tak łatwo dostępne, jak trudne może być zbudowanie modelu uczenia maszynowego i wystawienie go na produkcję? MLOps jest zestawem zasad i najlepszych praktyk mającym zapewnić powodzenie projektu AI w całym cyklu jego życia. Niezrozumienie lub niewłaściwe zastosowanie tych praktyk może sprawić, że również i nasze wdrożenie prędzej czy później utknie w martwym punkcie bez odwrotu. W trakcie tej sesji omówię czym jest MLOps, na jakich filarach stoi i jak na tych filarach z powodzeniem opierać wdrażane rozwiązanie. Przedstawię również przykłady "z życia wzięte" jak odejście od fundamentów rzutuje na jakość całego systemu. Całość w formie historii wojennych z projektu refaktoryzacji systemu Computer Vision opartego o serwisy chmurowe Azure wdrożonego na urządzeniach brzegowych dwóch zakładów farmaceutycznych.
sp_ForceTruncate – truncate your table(s) no matter what. - Komenda TRUNCATE ma wiele ograniczeń np. klucze odwołujące się do tabeli, na której ma zostać przeprowadzona (foreign keys), widoki zmaterializowane (schema-bound views) i wiele innych (niektóre trochę zaskakujące). Wykonanie TRUNCATE możliwe jest tylko po ich usunięciu. Co, jeżeli musimy uruchomić polecenie TRUNCATE „na szybko” i nie mamy czasu na identyfikację i usuwanie wszystkich ograniczeń a równocześnie chcemy zminimalizować nasze modyfikacje tak, aby po usunięciu danych nasz schemat pozostał taki sam? Proponuję wypróbowanie procedury sp_ForceTruncate. Przedstawię jej budowę i praktyczne zastosowanie na konkretnych przykładach jak również wszystkie dostępne opcje, w tym wykonanie TRUNCATE na całej bazie (z opcją wyłączenia wyjątków, gdy dane chcemy pozostawić np. na tabelach wymiarów i wyczyścić tylko tabele faktów). Prezentacja zawierać będzie także symulację potencjalnych zagrożeń i nieoczekiwanych rezultatów, związanych z operacją TRUNCATE oraz przykłady jak ich uniknąć.

BIO
Maciej Kępa - Cloud Data Engineer & Technical Leader @ Datumo
Inżynier danych oraz lider techniczny w Datumo. Swoją karierę zadedykował obszarom AI/ML, urządzeniom brzegowym oraz IoT. Zawodowo związany z projektowaniem oraz wdrażaniem rozwiązań opartych głównie na chmurze Azure. Zwolennik sztucznej inteligencji zorientowanej na dane (Data-centric AI). Prywatnie miłośnik zwierząt, gier komputerowych oraz majsterkowania.
Marek Grzymała – SQL Developer @ EQTek
Pracuje z SQL Serwerem od wersji 2000. Zyskał doświadczenie w roli DBA jak i dewelopera głównie w obszarach systemów finansowych, hurtowni danych i procesów ETL. Swoje zainteresowania SQL Internals łączy z tworzeniem uniwersalnych skryptów T-SQL, pomocnych przy diagnozowaniu problemów wydajnościowych i przy codziennej pracy deweloperskiej.

Photo of Data Community Krakow group
Data Community Krakow
See more events