Czy możemy ufać modelom ML? & Inżynieria i analiza danych na PRz


Details
18:00 - 18:45
Prelegent: Piotr Skalski, VirtusLab:
Tytuł: "Czy możemy ufać modelom ML? - Interpretowalność modeli w zakresie Computer Vision"
Abstract:
Machine Learning staje się coraz istotniejszym elementem naszego życia. Z jego pomocą budujemy samochody autonomiczne, poszukujemy złóż dóbr naturalnych czy wykrywamy złośliwe guzy na zdjęciach rentgenowskich. Jednak bardzo często - szczególnie w przypadku rozbudowanych i skomplikowanych sieci neuronowych - pozostaje dla nas tajemnicą, dlaczego model podjął taką a nie inną decyzję. Taka sytuacja powoduje, że wiele oczywistych błędów modelu umyka naszej uwadze, ukryta pod grubą warstwą abstrakcji. Co więcej, mnóstwo potencjalnych zastosowań ML, na przykład w zakresie medycyny, nie może zostać wprowadzone w życie, ze względu wymóg przedstawienia powodów postawienia danej diagnozy. Bardzo potrzebne jest więc, budowanie narzędzi pozwalających na zrozumienie źródeł decyzji naszego modelu. W ramach mojej prezentacji, postaram się przedstawić kilka możliwości, którymi dysponujemy już teraz, aby zrozumieć jak "myśli" nasz model.
Bio:
Placuję jako BigData Developer w VirtusLab. Od kilku lat interesuje się ML, a w szczególności sieciami neuronowymi. Na Medium prowadzę blog poświęcony Deep Learning, omawiający skomplikowane algorytmom drzemiącym wewnątrz popularnych bibliotek. Ponad to w wolnym czasie rozwijam kilka otwartych projektów krążących wokół DL.
18:55 - 19:40
Prelegentka: dr Ewa Rejwer, Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej (WMiFS), Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Tytuł: "Inżynieria i analiza danych - nowy kierunek na Politechnice Rzeszowskiej"
Abstract:
Efektywna analiza ogromnej ilości generowanych oraz napływających danych, wymaga stosowania obszernej wiedzy oraz zaawansowanych narzędzi matematyczno-informatycznych. Wiąże się to z koniecznością kształcenia przyszłych pracowników na odpowiednio wysokim poziomie. Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej wyszedł naprzeciw zapotrzebowaniom rynku pracy uruchamiając, we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki, nowy kierunek studiów: inżynieria i analiza danych. Jest to jeden z niewielu kierunków w Polsce, przygotowujący wykwalifikowaną kadrę inżynierów, analityków danych oraz jedyny tego typu kierunek prowadzony na uczelni publicznej południowo-wschodniej Polski. Program studiów dostosowuje wiedzę z zakresu metod i narzędzi analitycznych oraz technik informatycznych do praktycznego wykorzystania zarówno w przedsiębiorstwach, jak i ośrodkach naukowo-badawczych.
Bio:
Autorka prelekcji jest pracownikiem Zakładu Modelowania Matematycznego na WMiFS Politechniki Rzeszowskiej. Posiada stopień doktora (w dyscyplinie mechanika), który uzyskała w 2015 roku. Miała istotny wkład w przygotowanie wniosku do MNiSW o utworzenie kierunku studiów inżynieria i analiza danych na WMiFS.

Czy możemy ufać modelom ML? & Inżynieria i analiza danych na PRz