What we're about

קשיי הסתגלות

התלות המוחלטת באנרגיה, מחייבת כל ארגון בסקטור הציבורי והפרטי להכין תוכנית פעולה להתמודדות עם השינויים הצפויים באקלים ואירועי קיצון, וייעול צריכת המשאבים למען הדורות הבאים

עופר קרן

אלפי ילדים כבר יוצאים לרחובות בארץ כדי לגרום לנו להתחיל לבנות תוכניות עבודה להתמודדות עם אתגרי הסביבה החדשים. נוח לנו להמשיך במדיניות של עסקים כרגיל ולא ממש להכין תוכנית עבודה להסתגלות לשינויי האקלים.

כולנו צרכני אנרגיה וכלל לא משנה אם מדובר במגזר הציבורי או הפרטי. כל ארגון בעל פעילות כלכלית וכל מפעל חייב תוכנית הסתגלות לשינויי האקלים. כבר ממש לא מספיק פעם בחמש שנים לבצע סקר שימור אנרגיה, ובמהלך השנים להחליף נורות לא יעילות ולמחזר עיתונים.

הפכנו לתלויים באופן מוחלט באנרגיה כדי להמשיך את מדיניות ה"עסקים כרגיל" של הארגון. יש לנו תוכניות עבודה מעולות לשנה הקרובה ורובן ככולן בנויות על אספקה סדירה של אנרגיה וחומרי גלם בסיסיים מצד אחד, ומזג אוויר יציב כמו בשנה קודמת כדי שהארגון שלנו (המדינה, הרשות המקומית או המפעל) יעמוד באופן מוצלח בתוכנית העבודה.

נדרשת תוכנית הסתגלות ברורה ומהותית

הנוער יוצא לרחובות כדי לאותת לנו באופן מפורש על כך שאנחנו חייבים להכין תוכנית עבודה ברורה להסתגלות לשינויי האקלים. לכל ארגון חייבת להיות תוכנית ברורה כיצד יתמודד יומיים ללא מים לשתייה או מים שאינם ראויים לשתייה, וכיצד יתמודד יומיים ללא חשמל או עם הפסקות חשמל ממושכות.

כל ארגון חייב בתוכנית עבודה שנועדה להתמודד עם ארבעה ימים של שרב קיצוני– מעל 40 מעלות ואיכות אוויר שלא מאפשרת לצאת החוצה מהמבנים, ובמקביל להתמודד עם ארבעה ימים של קור קיצוני– שלג ורוחות במהירות שלא מאפשרת לאף קולט שמש להישאר מחובר לגג המבנה.

באותה תוכנית עבודה נדרש כל ארגון לבחון האם הוא מסוגל להתמודד עם ברד בגודל של ביצה מספר 2 ועם מטח גשם של 100 מילימטר לשעה ו/או רוח בעוצמה של 100 קילומטר לשעה.

נכון הכי קל לנו להתפלל לגשמי ברכה ולהמשיך במדיניות ה"עסקים כרגיל", אך משהו כבר לא ממש כרגיל. ישנם שינויים מהותיים במזג האוויר. לא מדובר בהתחממות גלובלית שמחייבת אותנו לרכוש מזגן חדש אלא בסדר יום חדש אחר לחלוטין מהמודל שאליו הורגלנו. לא ירדו יותר גשמים במדינת ישראל מבשנים קודמות וכנראה שבממוצע לא יהיה לנו הרבה יותר חם מבעבר. הבעיה היא שתופעות הקיצון הפכו לדבר שבשיגרה ואנחנו ממש עוד לא מוכנים לשינויי האקלים. נדרשת תוכנית הסתגלות ברורה ומהותית!

לצערנו הנושא של שינויי האקלים והצורך בהסתגלות עוד לא נמצא על סדר היום הציבורי. אין כאן חדשות אמיתיות ואנחנו מופתעים כל פעם מחדש לראות כתבה על שריפת ענק , הוריקן באמריקה או עוד סרט טבע על בעל חיים שנכחד.

סקר הנהלה פשוט

כדי להבין את הצורך בתוכנית הסתגלות ברורה לארגון בו אתם עובדים או מנהלים, מצורף סקר הנהלה קצר אותו ניתן להפיק בכל ארגון בשעה הקרובה. פשוט לשאול עשרה מנהלים בארגון עשר שאלות – הצורך בתוכנית הסתגלות יהיה ברור תוך שעה לכל מי שיבצע את המשימה .

*הכותב הנו מנהל הפיתוח העסקי של קרן ידע אנרגיה בע"מ. קרן ידע אנרגיה מובילה בארץ את תכנית

Clima-Med של האיחוד האירופאי. מטרת Clima-Med

לסייע לרשויות מקומיות בהכנת תכנית עבודה לתכנון ההתמודדות עם העליה המתמדת בצריכת משאבי האנרגיה בעיר,

בחינת ההתמודדות עם האתגרים החדשים הנובעים ממשבר האקלים,

הגברת החוסן העירוני, התייעלות אנרגטית, הפחתת פליטות גזי חממה, ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, העלאת הידע והמודעות ועוד. נשמח לסייע בגיבוש תוכנית הסתגלות. פרטים: 7703-717(054)

, ofer@kerenrg.com , www.kerenrg.com (http://www.kerenrg.com/).

Upcoming events (2)

קורס ממונה אנרגיה מקוון

ZOOM ON LINE

לראשונה בישראל קורס ממונה אנרגיה לנציגי רשויות מקומיות - ממקום העבודה או מהבית דרך מערכת מקוונת - הכשרה של 80 שעות - רכישת מקצוע דרך הרשת גם בתקופת ההסגר

♦ דו קיום בין קיום וקיימות תוך התאמה לשינויי האקלים

הכנס הארצי הראשון למנהלי משאבי אנרגיה בשילוב אנשי כספים וקיימות דו קיום בין קיום וקיימות תוך התאמה לשינויי האקלים ?כיצד נעבור את הקיץ בשלום שיפור איכות החיים במבנים תוך צמצום הוצאות האנרגיה יו"ר הכנס: עופר קרן, מנהל הפיתוח, קרן ידע אנרגיה בע"מ יום ה', 21 במאי 2020 הכנס הראשון בארץ שהינו בתשלום תוך התחייבות להחזר כספי במידה ולא נחסך כסף בחשבונות החשמל במהלך הקיץ הקרוב

Past events (135)

קורס ממונה אנרגיה מקוון

ZOOM ON LINE

Photos (357)