Next Meetup

Mikhail Smal: Introduction to Fable.Remoting
!!! We are going to close 3rd FSharping season with 20th F# meetup !!! !!! There will be little delicious surprise for every attendee !!! Mikhail Smal: Introduction to Fable.Remoting The overwhelming majority of modern client-server applications use REST a as form of communication between frontend and backend. A server provides endpoints and a client makes HTTP requests to them. In this talk I would like to show how to make these requests easier, moving away from request-response way of thinking towards RPC "local method call" approach. Fable.Remoting allows to keep the domain model in one shared place, giving a simple, RPC-style, type-safe communication just in a couple of lines of code.

Pracovna

Vlkova 36 · Praha 3 - Žižkov

  Past Meetups (13)

  What we're about

  FSharping je komunita nadšenců okolo jazyka F# a funkcionálního programování. Chceme se společně učit, předávat si znalosti a společně prošlapávat cesty. Je úplně jedno, jakou úroveň znalostí a zkušeností máš. Vítán je každý, kdo má chuť se vzdělávat a zároveň svoje zkušenosti předávat ostatním. Ať už formou článků nebo na srazech.

  Srazy pořádáme s určitou neurčitou pravidelností. Vždy se snažíme sehnat zajímavého řečníka se zajímavým tématem, ale vzít slovo si může každý a popovídat o svých zkušenostech a úspěších s F#, ať ve firmě či na soukromém projektu. Po přednášce si sedneme na pivko.

  FSharping je otevřen úplně všem - nadšencům, zvědavcům i profíkům.

  Vítejte na FSharpingu!

  As an affiliated user group of fsharp.org, the F# Software Foundation, we strive to build a great community of passionate people who care deeply about F#, and want to make our community a safe and welcoming place for everyone. We expect everyone attending our events to be respectful, open, and considerate, and to follow the F# Software Foundation Code of Conduct. If someone's behavior makes you feel uncomfortable or unsafe in any way, please report the issue by emailing conduct@fsharp.org.

  Members (235)

  Photos (36)

  Find us also at