What we're about

FSharping je komunita nadšenců okolo jazyka F# a funkcionálního programování. Chceme se společně učit, předávat si znalosti a společně prošlapávat cesty. Je úplně jedno, jakou úroveň znalostí a zkušeností máš. Vítán je každý, kdo má chuť se vzdělávat a zároveň svoje zkušenosti předávat ostatním. Ať už formou článků nebo na srazech.

Srazy pořádáme s určitou neurčitou pravidelností. Vždy se snažíme sehnat zajímavého řečníka se zajímavým tématem, ale vzít slovo si může každý a popovídat o svých zkušenostech a úspěších s F#, ať ve firmě či na soukromém projektu. Po přednášce si sedneme na pivko.

FSharping je otevřen úplně všem - nadšencům, zvědavcům i profíkům.

Vítejte na FSharpingu!

As an affiliated user group of fsharp.org, the F# Software Foundation, we strive to build a great community of passionate people who care deeply about F#, and want to make our community a safe and welcoming place for everyone. We expect everyone attending our events to be respectful, open, and considerate, and to follow the F# Software Foundation Code of Conduct. If someone's behavior makes you feel uncomfortable or unsafe in any way, please report the issue by emailing conduct@fsharp.org.

Upcoming events (1)

Peter Semkin: Check Your Czech - a SAFE app for practicing Czech grammar

Hello, my name is Peter, I am learning Czech and creating a service for that in F#: https://check-your-czech.azurewebsites.net. In the talk, I will describe its motivation, story and related development adventures. In short, Duolingo and other apps available for Czech help with training vocabulary and speaking ASAP. They don't help much with speaking correctly though and I don't want to sound like a child all my life. I realized that and my developer's soul commanded to create something to help me. Having C# background, after attending all the FSharping meetups, I decided to try the SAFE stack. Check Your Czech is supposed to selectively train Czech grammar rules. There are five exercises now, the project is open source under active development: https://github.com/psfinaki/CheckYourCzech

Past events (17)

Krzysztof Cieślak - State of the union

Pracovna

Photos (48)

Find us also at