Next Meetup

Engelleri Anla, Erişilebilir Uygulamalar Kodla
Etkinlik Hakkında --------------------------- “Erişilebilirlik: Herhangi bir ürünün, hizmetin, teknolojinin veya ortamın, engelliler ve yaşlılar dahil olmak üzere, hedef kitledeki herkes tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasıdır.” Bu etkinlikte geliştiriciler olarak bizler, doğrudan görme engelli bireylerle buluşup, yaşanan erişilebilirlik problemlerinin çözümü için birlikte çalışacağız. Engelsiz Erişim Derneği (http://www.engelsizerisim.com) üyelerinden Çağrı Artan (https://goo.gl/P1fTx3) ve Olcay Aşçı (https://goo.gl/Bh8qg2), görme engelli bireylerin günlük yaşamlarında, web ve mobil uygulamalarda karşılaştıkları problemleri ilk ağızdan anlatacak. Dernek üyesi Ayhan Döşlü (https://goo.gl/Q2pBKN) ile birlikte geliştiriciler olarak bizler de, erişilebilirlik problemleri içeren örnek bir web uygulamasını, ilk elden ve uygulamalı olarak erişilebilir hale getireceğiz, Çağrı ve Olcay da test edecek, bizleri yönlendirecek. Görme engelli bireyler; - Günlük yaşamlarında web ve mobil uygulamaları nasıl kullanıyorlar? - Nasıl kodlama öğreniyor ve program yazıyorlar? - Biz geliştiricilerin sunduğu web ve mobil ürünlerimizi kullanırken en çok hangi engeller ile karşılaşıyorlar? Biz geliştiriciler; - Bu engelleri aşmamız bu kadar zor mu? - Geliştirme yaparken düşünce yapımızı nasıl değiştirebiliriz? - Erişilebilir web ve mobil uygulamalarımızı kodlarken hangi yardımcı teknolojileri ve yönergeleri kullanabiliriz? Erişilebilirlik konularına olan bakış açınızı değiştirmek ve farkındalığınızı artırmak için sizleri de etkinliğimize bekliyoruz. Program --------------------------- Saat : 14:00 - 17:00 1. Oturum: Çağrı Artan, Olcay Aşçı - Görme engelli bireylerin günlük yaşamları, web ve mobil uygulamalarda karşılaştıkları erişilebilirlik sorunları - Engelsiz Erişim Derneği, diğer sivil toplum kuruluşları ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmeler - Kullanılan yardımcı destek teknolojilerin özellikleri ve bu teknolojileri geliştiricilerin hangi aşamalarda ve nasıl kullanması gerektiği - Soru & cevap -) Ara/Networking: 30 dk 2. Oturum: Ayhan Döşlü - Erişilebilirlik problemleri içeren örnek bir web uygulamasının adım adım erişilebilir hale getirilmesi - Her adımın, Çağrı ve Olcay tarafından canlı olarak test edilmesi - Soru & cevap Bilgilendirme ------------------------- - İsteğinize bağlı olarak yanınızda kişisel bilgisayarınızı getirebilirsiniz. - Pizza & İçecek ikram edilecektir - Etkinlik ÜCRETSİZ'dir. * Her etkinlikte olduğu gibi Meetup üzerinden yapılan RSVP'ler ön onay amacı taşımaktadır, etkinliğe katılımınızı garanti etmemektedir. ** Etkinliğe katılabilmek için Meetup üzerinden RSVP yapanlara (yani etkinliğe "gidiyorum" şeklinde işaretleyenlere) etkinlik tarihinden 1-2 gün önce bir mail göndereceğiz. Bu maile geri dönen ilk 60 kişi etkinliğe kesin katılım gösterebileceklerdir. Etkinlik Kapasitesi ------------------------- - 60 Kişi Etkinlik Sponsoru: Protel A.Ş.

Protel

Esentepe Mahallesi Haberler Sokak No: 12-14 Şişli · İstanbul

  Past Meetups (16)

  What we're about

  Frontend alanındaki teknolojilerin gelişim süreçlerini yakından takip eden ve çalıştığı uygulamalarda uygulayan bir topluluk oluşturmak amacıyla yola çıkan ve hep birlikte daha iyiyi hiç bıkmadan arayan birkaç gönüllüyüz. Grubu kurma amacımız daha fazla bilgi ve kaynağa hep birlikte erişmek ve aynı zamanda üreten bireyler olarak sektörel gelişimimizi daha ileriye taşımaktır.

  Modern teknolojiler ve mevcut teknolojileri harmanlayarak içinde bulunduğumuz şartlarda en iyiye ulaşmaya çalışırken aynı zamanda kişisel gelişimimizide bir üst noktaya taşımaya çalışıyoruz.

  Eğer bu değerlere siz de bizim gibi inanıyor ve bu topluluğun bir parçası olarak, fikirlerinizi özgürce dile getirmenin, beraber büyümenin önemli olduğunu düşünüyorsanız bu harekete siz de katılın. Topluluğumuza destek vererek bu hareketin yayılmasına katkı sağlayın.

  Saygılarımızla, Frontend-Istanbul Ekibi.

  Slack Grubumuza katılmak için lütfen tıklayın (https://slack.frontend.istanbul).

  http://frontend.istanbul (http://frontend.istanbul/)

  ------------------------------------------------------

  We are a few volunteers who have established this community with an aim to closely follow the development processes of the technologies used in the field of Frontend and implement them in the projects we are involved in. Together, we will always be in search of the better in an unyielding manner. Our goal is to reach more information and resources and to take our sectoral development a step further as the producing individuals.

  By blending modern technologies and existing technologies, we will hit the top in terms of our personal development by benefitting from our experiences that we have gained in this field.

  If you also believe in these values ​​and think that it is very important to express your ideas freely, become a part of this family. Contribute to the spread of this movement by supporting our group.

  Warm Regards, Frontend-Istanbul Team.

  http://frontend.istanbul

  Members (3,185)

  Photos (195)