Past Meetup

Functional Miners - Spotkanie 09.2018 (Swift, Rust, Efekty Algebraiczne)

This Meetup is past

24 people went

Hackerspace Silesia

Ondraszka 17 · Katowice

How to find us

https://hs-silesia.pl/place

Location image of event venue

Details

Zapraszamy na kolejne spotkanie w 2018! :) Spotykamy się w ostatni wtorek Września.

Zapraszamy do siedziby Hackerspace Silesia na 3 prezentacje!

Każda z prezentacji trwa ok. 45 minut, po niej następuje ok. 10-15 minutową sesja Q&A. Prezentacje przeprowadzone będą w języku polskim.

Agenda:

1. Wprowadzenie (15 minut)
2. Object oriented vs Protocol oriented, czyli o tym jak przełożyć skomplikowany świat w przejrzysty kod - Anna Widera (#SwiftLang)
3. Efekty Algebraiczne - Maciej Piróg (#AlgebraicEffects)
4. Rust - systemowy język funkcyjny - dlaczego warto się nim zainteresować? - Bartłomiej Michalski (#RustLang)
5. Networking.

Szczegóły prezentacji:

---
Autor: Anna Widera
Tytuł: Object oriented vs Protocol oriented, czyli o tym jak przełożyć skomplikowany świat w przejrzysty kod

Abstrakt:
W czasie prezentacji opowiem o obu paradygmatach, ich zaletach i ograniczeniach. Będą przykłady, będą smoki i tak, będzie też o nazewnictwie (kto nigdy nie poszedł po kawę, bo nie wiedział jak nazwać klasę niech pierwszy rzuci myszą).

Bio:
Senior iOS Developer w The Software House, zakochana w Swift'cie i idei, żeby kod czytać jak poezję. No, przynajmniej jak dobrą powieść! Wcześniej Creative Technologist w Netizens, skupiona na kreatywnym wykorzystaniu technologii w marketingu. Związana z Medialabem Katowice, gdzie prowadzi warsztaty z podstaw elektroniki i programowania, pracując na platformach Arduino i Bare Conductive. Kuratorka festiwalu sztuki i technologii art+bits. Fanka rękodzieła i wszelkiego DIY.
---
Autor: Maciej Piróg
Tytuł: Efekty Algebraiczne

Abstrakt:
Efekty algebraiczne to nowy pomysł na efekty (wejście-wyjście, mutowalny stan, wyjątki, losowość, niedeterminizm itp.) w językach funkcyjnych. Umożliwiają one programiście definiowanie własnych efektów na odpowiednim poziomie abstrakcji, przez co można uzyskać bardzo czytelny kod, zachowując ścisłą dyscyplinę statycznego typowania. Mają one kilka przewag nad monadami: wydają się koncepcyjnie prostsze (bez potrzeby sięgania po pojęcia rodem z teorii kategorii), sensownie można programować z wieloma efektami jednocześnie (nie straszą transformatory), a programuje się z nimi w bardziej tradycyjnym, ML-owym stylu bez konieczności pisania w stylu „monadycznym” (czyli w praktyce imperatywnym).

Podczas prezentacji pokażę jak działają efekty algebraiczne. Trochę pomacham rękami, żeby wytłumaczyć ogólny mechanizm działania, a potem pokażę kilka przykładów.

Bio:
Jestem pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zajmuję się teorią i praktyką programowania w językach funkcyjnych. Moim programistycznym językiem ojczystym jest Haskell, ale w mojej pracy naukowej zajmuję się głównie językami przyszłości - http://www.ii.uni.wroc.pl/~mpirog.
---
Autor: Bartłomiej Michalski
Tytuł: Rust - systemowy język funkcyjny - dlaczego warto się nim zainteresować?

Abstrakt:
Celem prelekcji jest pokazanie jakiego rodzaju językiem jest RUST, jakie są jego wady i zalety. Omówienie ciekawych mechanizmów (np. zarządzania zmiennymi) z punktu widzenia osoby zafascynowanej językami systemowymi C i C++ w trakcie studiów, którzy z nostalgią tęsknią za nieograniczonymi możliwościami, wydajnością oraz przystępnym językiem do użytkowania.

Bio:
W dzień Lead Engineer / Senior Software Developer w firmie Future Processing, w nocy śpi. Ponad 8 lat doświadczenia komercyjnego w zakresie wytwarzania oprogramowania w różnych technologiach (zwłaszcza .NET) oraz domenach, również w takich, w których nikt nie chciał pracować. Obecnie współtworzy rozwiązanie do przetwarzania dużego wolumenu danych w oparciu o platformę Microsoft Azure z wykorzystaniem min: Apache Spark, Data Lake Storage, Data Lake Analytics, Data Factory. Redaktor serwisu Devenv.pl. Współtwórca podcast DevCast.
---

Niech rachunek lambda będzie z wami! Do zobaczenia. ;)