What we're about

[Scroll down for English text]

Hacks/Hackers je dynamická mezinárodní novinářská komunita, která má dnes již desítky místních poboček a tisíce jednotlivých členů na čtyřech kontinentech. Naším posláním je vytvořit síť novinářů (v anglickém slangu hacks) a technologických inovátorů (hackers), kteří budou přetvářet budoucnost médií a informací. Více informací o komunitě Hacks/Hackers naleznete v anglickém jazyce na webové stránce http://hackshackers.com/ .

Pro zahajující pražské setkání připravujeme sérii lightning talks, velmi krátkých zajímavých prezentací - dejte nám vědět, jestli pracujete na něčem, co byste rádi sdíleli.

Hacks/Hackers is a rapidly expanding international grassroots journalism organization with dozens of chapters (and counting) and thousands of members across four continents (and counting). Our mission is to create a network of journalists (“hacks”) and technologists (“hackers”) who rethink the future of news and information. Our mission is to spread knowledge. information and ideas. Local chapter activities currently include talks, hackathons and demo days (just to get to know each other)

Past events (5)

Hacks/Hackers Prague meetup

Needs a location

Hacks/Hackers Prague informal get-together

Needs a location

Hacks/Hackers Prague #3, use of drones in journalism

Needs a location

Hacks/Hackers Prague #2, lightning talks and networking

Needs a location

Photos (20)