Skip to content

What we’re about

Machine Learning Meetups Bratislava is a meetup for people interested in machine learning and related topics like AI, data mining, computer vision, information retrieval, natural language processing.

Each meetup includes a presentation and time to hang out and talk afterward. If there’s a topic that you’d like to see covered in the meetup, or a speaker you would like to see - please recommend it!

We’re syndicating the success of the MLMU Prague meetup to Bratislava. You can find more information on Machine Learning Meetups Bratislava website.

_______________________________________________________________


Machine Learning Meetups Bratislava je stretnutie ľudí so záujmom o strojové učenie a príbuzné témy ako AI, data mining, computer vision, information retrieval and natural language processing.

Formát meetupu zahŕňa prezentáciu a dostatok času na nasledovné diskusie a networking. Ak viete o speakrovi alebo téme, ktorú by ste radi na meetupe videli, ozvite sa nám! Veľmi radi pripravíme ďalšiu zaujímavú prednášku.

Spolupracujeme s úspešne rozbehnutým cyklom meetupov MLMU v Prahe, univerzitami aj lokálnymi firmami. Viac informácii môžte nájsť na našej webstránke http://www.mlmu.sk/.