#19 Jak spowodować, by wartości kierowały zachowaniami i działaniami zespołów


Details
Warsztat
Przywództwo to przede wszystkim ustalanie celów oraz wartości. O ile jednak ustalanie celów jest już powszechną praktyką, to z wartościami mamy poważne problemy. Wartości często nie są identyfikowane i uzgadniane wspólnie z zespołem projektowym. Często bywa gorzej: wartości firmy lub zespołu nie są skorelowane z zachowaniami i działaniami ludzi w zespole. A przecież spójne cele i wartości mogą pomóc w podejmowaniu dobrych decyzji w niepewnym i złożonym środowisku biznesowym i projektowym. Wartości są fundamentem dla decyzji projektowych lub decyzji zespołu i dla później podejmowanych działań.
Nasz warsztat koncentruje się właśnie na obszarze wartości. Podczas warsztatu – wykorzystując metafory, symulację i burzę mózgów – uczestnicy w rolach liderów i członków zespołu poznają rolę i znaczenie wartości w organizacji i projekcie. Poprzez burze mózgów i dyskusje w pod-grupach zidentyfikują metody, dzięki którym wartości staną się „driverem” zachowań i działań członków zespołu.
Agenda warsztatu:
-
Lider 3.0: jego wizja, zadania i odpowiedzialności, jego poglądy, wartości i zachowania. Punktem startowym warsztatu jest pytanie: jakim liderem jestem, jakim liderem chciałbym i powinienem być, biorąc pod uwagę środowisko VUCA oraz wynikające z niego nowe wymagania pod adresem przywództwa.
-
Wartości w projekcie: jak zidentyfikować i uzgodnić wspólne wartości członków zespołu? Kolejnym krokiem pracy z wartościami jest zidentyfikowanie i opisanie wspólnych wartości projektu, istotnych z punktu widzenia wymagań i wyzwań z nim związanych. Najważniejsze, wspólnie zdefiniowane wartości stanowić będą fundament dla decyzji podejmowanych przez zespół projektowy. Podczas tej części warsztatu będziemy stosowali metody pracy, które mogą być zastosowane przez uczestników warsztatu w ich środowisku biznesowym, w pracy z ich zespołami.
-
„Walk the talk”: co lider 3.0 oraz członkowie zespołu mogą zrobić dla wprowadzenia i zachowania w projekcie wartości? Pytanie, jakie będzie przyświecać nam na tym etapie pracy to jak uczynić wartości rzeczywistą „silą napędową” zachowań i działań w projekcie. Uczestnicy metodą burzy mózgów i dyskusji w pod-grupach wypracują metody lub przedstawią przykłady już stosowanych przez nich sposobów realizacji „walk the talk”, czyli spowodowania by projekt „żył wartościami”.
-
Retrospektywa warsztatu: osobiste “take-off's” uczestników warsztatu obejmujące ich refleksje a także metody i koncepcje do zastosowania w ich środowisku i w ich zespołach.
Warsztat dostarczy uczestnikom idee i praktykę, wymianę myśli i doświadczeń oraz praktyczne przykłady z innych firm. A wszystko to w interaktywnym, przyjaznym i inspiracyjnym środowisku pracy i współpracy.
Prowadzący warsztat:
Magdalena Robak
Magda jest psychologiem organizacji, który fascynuje się zarządzaniem projektami. Od ponad 20 lat pomaga menedżerom (w tym menedżerom projektów) i pracownikom rozwijać ich kompetencje i ulepszać zarządzanie zespołem, obsługę Klientów i efektywność osobistą. Jest trenerem, doradcą, facylitatorem.
Jej marzeniem jest by i organizacje i ludzie wybierali swoją drogę i szli nią świadomie.
magdalenarobak.pl (http://www.magdalenarobak.pl/), cleandynamics.pl (http://www.cleandynamics.pl/)
Jerzy Stawicki
Jerzy jest konsultantem, trenerem i coachem zarządzania projektami I zarządzania portfelem projektów, z ponad 25 letnim doświadczeniem. Czasem bywa też spikerem na konferencjach, autorem tekstów i artykułów, czytelnikiem oraz liderem.
Pasją Jerzego jest “reinventing and improving organizations and teams”. Jest to wspomaganie firm i zespołów, a także menedżerów i kierowników projektów w przekształcaniu ich organizacji i zespołów w kierunku samo-organizujących się zespołów i liderów 3.0.
Zasady udziału:
-
Maksymalna liczba uczestników- 14
-
Zgłoszenia przyjmujemy do 16.03
-
17 marca spośród zainteresowanych wylosujemy 14 osób.
-
Wylosowanym osobom ustawimy RSVP na YES.
-
Zainteresowane osoby zapisują się na Waitliste

#19 Jak spowodować, by wartości kierowały zachowaniami i działaniami zespołów