MLMU #44 - GoodAI: Toy Architecture and more

Machine Learning Meetup Prague
Machine Learning Meetup Prague
Public group
Location image of event venue

Details

GoodAI: Toy Architecture and more (J. Vítků a P. Dluhoš)

GoodAI will introduce one of their projects - a decentralized cognitive architecture. GoodAI's longterm objective is to create a universal artificial intelligence. Therefore they are currently designing, implementing and testing an architecture that will hopefully help to reach the goal and that is simple enough to use it in order to understand current problems.

GoodAI is currently focusing on correct understanding and testing of main principles and not on a particular effective implementation. That is the reason why the architecture uses simple learning algorithms and focuses on their high level interaction.

The talk is about a "work in progress" project and will cover our objectives, a description of basic principles of the architecture and results of experiments.

FB.com: https://www.facebook.com/events/212024252574542/

Language: English

Program:

18:15 - (19:45) Talk + discussion

20:00 - ... Networking in Kozlovna restaurant

Machine Learning Meetups jsou pravidelná setkání lidí, kteří se zajímají (nejen) o strojové učení. Přijďte si poslechnout a inspirovat se zajímavými přednáškami o cutting edge metodách, zkušenostech, nástrojích, aplikacích v praxi …

Ústředním bodem většiny meetupů je prezentace zajímavého hosta v úvodu setkání. Po ní to však zdaleka nekončí! Pokračujeme networkingem během, kterého se můžete seznámit s ostatními účastníky nebo doptat speakerů na cokoliv, co vám vrtá hlavou.

http://www.mlmu.cz/ (http://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.mlmu.cz%2F&h=HAQH4yFuu&enc=AZNSDWkrf2kKyY9vpWAST9P2p3_pPCMHMGEGpOb7-MDtBCjOb-24s54zpXhbrq6EeNg&s=1)