SPACE::TALK #01 - Z Košíc na orbitu Zeme a ešte ďalej...

This is a past event

48 people went

Bulharská 557/4

Bulharská 557/4 · Košice

How to find us

Najbližšie zastávky MHD: -> Stará nemocnica: 3, 4, 7 (elek.); 12, 15, 16, 54 (bus). -> Ryba: 3, 4, 7 (elek.); 24, 30 (bus). Počas SPACE::TALK meetupov je parkovanie možné v areáli. Vstup je na konci ulice Pekná, vpravo.

Location image of event venue

Details

Pozývame ťa na jedinečný interaktívny talk, ktorý rozšíri tvoje chápanie vesmíru. Nebudú chýbať aktuálne vesmírne novinky a priestor na networking.

SPACE::TALK meetupy sú plánované stále na 1. štvrtok v mesiaci. SPACE:TALK #01 bude 4. 4. 2019 o 18:00 na Bulharskej 4.

TALK:
Košický vesmírny program začal ešte v 70-tych rokoch minulého storočia a nestráca dych ani v súčasnosti, skôr naopak - neustále prispieva k prestížnym vesmírnym misiám renomovaných vesmírnych agentúr ako je európska ESA, ruská Roskosmos a čínska CNSA. S európskou kozmickou agentúrou ESA a jej sondou Rosetta Košičania pristáli na kométe, so sondou BepiColombo letia k Merkúru a so sondou JUICE poletia k Jupiteru a jeho ľadovým mesiacom.

Počas talku sa dozviete, ako sa pracuje na zariadeniach, ktoré majú letieť do vesmíru a dostanete niekoľko tipov kde začať, ak by ste sa chceli na takýchto zariadeniach podieľať.

SPEAKER:
Ján Baláž, kozmický inžinier - absolvent FEI-TUKE (1983, PhD 1998). Na Oddelení kozmickej fyziky ÚEF SAV pôsobí od roku 1986. Zaoberá sa vývojom experimentálnej techniky pre vedecké satelity. Absolvoval pracovné pobyty v Írsku, Nemecku, Číne, Švédsku, Rusku, Maďarsku a priamo sa podieľal na konštrukcií zariadení pre viac ako 12 satelitov. Aktuálne zodpovedá za účasť Slovenska na misii ESA-JUICE k Jupiteru a jeho mesiacom. Vyvíja antikoincidenčný modul ACM pre vedeckú aparatúru PEP.

SPACE::TALK je súčasťou projektu SPACE::LAB http://www.space-lab.sk