SysOps / DevOps Warszawa MeetUp #26

Details

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps / DevOps mamy przyjemność zaprosić na dwudziesty szósty MeetUp w Warszawie!

Agenda:
18:00 Networking

18:30 Prelekcja #1: "Orkiestracja kontenerów i mikroserwisów na chmurze Microsoft Azure przy użyciu Kubernetes - (Nie)łatwe początki" Dariusz Porowski (sesja L200/L300)
Aplikacje w kontenerach Docker? Aplikacje w architekturze mikroserwisowej? Coraz częściej pojawiają się w naszych środowiskach. W szczególności na początku generuje to duże wyzwanie na każdym szczeblu projektowym – od samej architektury aplikacji, po wdrożenie i jej utrzymanie. Na sesji dowiesz się jak zacząć przygodę z orkiestracją kontenerów i mikroserwisów w oparciu o Kubernetes, oraz jak do tego wykorzystać możliwości chmury Microsoft Azure.

Dariusz Porowski (https://twitter.com/DariuszPorowski) pracuje w Microsoft jako Senior Technical Evangelist w dziale Commercial Software Engineering (CSE). Pomaga programistom w realizacji projektów w oparciu o najnowsze technologie, aby mogli osiągnąć więcej dla swoich firm. Jego główne obszary technologiczne to przetwarzanie w chmurze obliczeniowej - głównie Microsoft Azure, DevOps, automatyzacja, kontenery, Serverless, mikroserwisy oraz kilka innych w zależności od aktualnych potrzeb i zachcianek ;) Jest geekiem, który kocha najnowszą technologię! Prywatnie stara się aktywnie spędzać czas, jest miłośnikiem sportu.

19:45 Prelekcja #2: "Historia błędu Cloudbleed" Marek Majkowski

Na początku tego roku, serwery HTTP firmy Cloudflare zaczęły doklejać do stron fragmenty niezainicjalizowanej pamięci zawierające wrażliwe dane Klientów. Ten problem bezpieczeństwa został ochrzczony nazwą "Cloudbleed". Przyczyny błędu zostały szczegółowo wyjaśnione w post-mortem napisanym przez CTO firmy. Ten publiczny opis błędu nic nie zataja, opisuje problem dokładnie i rzetelnie. W tej prezentacji Marek, jeden z programistów zaangażowanych w naprawianie problemu Cloudbleed, przedstawi szczegóły błędu jak i wnioski, które zostały z niego wyciągnięte.

Po owocnych zmaganiach z tak różnorodnymi tematami jak: bazy danych key-value, rozproszone systemy kolejkowe, ulepszanie web-socketów na webie i przyspieszanie czasu tak, aby testy serwerów i protokołów trwały sekundy, Marek skupił się na pracy nad antyDDoS w firmie Cloudflare. Znajdziecie go na Twitterze (@majek04 (https://twitter.com/majek04)) gdzie wykorzystuje wszystkie 280 znaków, żeby marudzić o Linuxie.

21:00 Pizza!

Spotkanie sponsorowane jest przez firmy Aviva, OVH (https://www.ovh.pl/) i MDDV (http://www.mddv.pl/).

Nagrania z poprzednich MeetUpów, a niebawem i z tego, możecie znaleźć w serwisie YouTube i na naszym FanPage'u: https://www.facebook.com/sysopspolska/