SysOps/DevOps Poznań MeetUp #7

SysOps/DevOps Polska Poznań
SysOps/DevOps Polska Poznań
Public group

Details

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na siódmy MeetUp w Poznaniu!

Agenda:

18:00 Networking

18:15 Prelekcja #1: ,Narzędzia do monitoringu i zarządzania w systemie IoT” – Mateusz Buczkowski

Systemy IoT cechują się dużą liczbą urządzeń, które należy monitorować i którymi należy zarządzać. Nie sposób wyobrazić sobie ręczną pracę z setkami urządzeń lub kontrolowanie ich stanu. Podczas prelekcji przedstawione zostaną narzędzia możliwe do wykorzystania przy wdrożeniu systemu IoT oraz jego nadzorowaniu. Mateusz podczas wystąpienia przedstawi problemy z którymi spotkał się w swojej codziennej pracy, opowie jak można je rozwiązać, co warto wdrażać w praktycznych systemach IoT, a co nie ma szansy powodzenia. Zaprezentowane zostaną znane powszechnie narzędzia takie jak git czy jenkins w ujęciu IoT, ale również takie, które dopiero zyskują popularność - elastic. Podczas prelekcji przedstawiona zostanie demonstracja działania systemu na przykładzie 500 urządzeń zainstalowanych we wrocławskim akademiku.

Mateusz Buczkowski - od 2011 pracuje w branży wireless/telecom. W 2017 związał się z firmą Grandmetric, gdzie pracuje na stanowisku Senior Research Engineer. Ponadto jest w trakcie realizacji doktoratu na Politechnice Poznańskiej z zakresu uczenia maszynowego w przetwarzaniu obrazów. W trakcie pracy zawodowej brał udział w dwóch projektach unijnych mających na celu określenie elementów sieci mobilnych 5G.

19:30 Prelekcja #2: "Kubernetes i canary deployment na 3 sposoby - Istio, Traefik i nginx-ingress" – Mateusz Kubaczyk

Drugie wystąpienie oprze się na krótkim demo. Mateusz podczas swojej prelekcji zdeployuje z Wami prostą aplikację typu "echo" z trzema różnymi wersjami jednocześnie. Ruch do nich zostanie rozdzielony na podstawie wag lub ograniczony do specyficznych headerów. Dostęp po headerach to idealne rozwiązanie do testowania nowej części serwisu w produkcyjnym środowisku bez wpływu na bieżących użytkowników. Dzielenie ruchu według wag z kolei otwiera drogę do takiej formy wydawania wersji, gdzie początkowo niewielki procent ruchu trafia na najnowszą z nich, a po potwierdzeniu jej stabilności ruch ten stopniowo można przerzucać zmieniając proporcje. Całość demo Mateusz zorganizuje za pomocą helm chartów, żeby pokazać jak prosto można zrealizować taki deployment sprawdzając możliwości w tym zakresie kolejno: Traefika, nginx-ingress-controllera oraz Istio.

Mateusz Kubaczyk - na co dzień pracuje w Egnyte. DevOps Engineer’em jest nie tylko z zawodu ale także z pasji, a kontenery i Kubernetes od dawna wiodą prym w jego technologicznym stacku. Dlatego jeśli musi coś zrobić więcej niż raz, bardziej niż pewne, że ma do tego kod, który będzie robić to za niego:)

20:45 Networking i pizza!

Spotkanie sponsorowane jest przez firmy OVH (https://www.ovh.pl/), MDDV (http://www.mddv.pl/) i OLX (http://www.olxgroup.com/), patronat medialny: Radio Afera.

Nagrania z poprzednich MeetUpów, a niebawem i z tego, możecie znaleźć w serwisie YouTube i na naszym FanPage'u: https://www.facebook.com/sysopspolska/