40. spotkanie Toruń JUG - Ratpack oraz Apache Beam


Details
Serdecznie zapraszamy na czterdzieste spotkanie Toruń Java User Group, które odbędzie się w środę, 28 marca 2018 roku w godzinach 18:00-20:00 w sali S9 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18).
Będzie to jednocześnie spotkanie URODZINOWE - obchodzimy 4 rok istnienia Toruń JUG, a w związku z tym szykujemy dodatkowo małą niespodziankę.
Do tego mamy przyjemność gościć firmę Mobica, która partneruje nam podczas tego urodzinowego spotkania.
Wstęp na spotkanie jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana. Zachęcamy do kliknięcia w RSVP na meetupie - osoby, które zapiszą się na to spotkanie wezmą udział w losowaniu kilku cennych upominków. Do rozdania mamy:
2 × roczna licencja na dowolny produkt od JetBrains (https://www.jetbrains.com/products.html)
2 × ebook od wydawnictwa Manning
Szykujcie się także na kilkanaście dodatkowych fantów do rozlosowania, ufundowanych przez firmę Mobica. Będzie czekać na Was spora porcja prawdziwych książek takich autorów jak Robert C. Martin, Eric Evans czy Gojko Adzic :)
Po spotkaniu zapraszamy tradycyjnie na małe after party - TYM RAZEM do Carpe Kraft !!!. Będzie to świetna okazja do tego aby uczcić urodziny JUGa i spędzić miło czas.
Do zobaczenia! :)
-----------------------------------------------------------------------
"Ratpack - praktyczne wprowadzenie"
W prezentacji tej chciałbym podzielić się z Wami zajawką, jaką złapałem już po pierwszym kontakcie z Ratpackiem. Nie będziemy tracić czasu na pisanie "Hello World'a", nie będziemy też próbowali w tak krótkim czasie omówić i poznać wszystkie przypadki użycia Ratpacka. Nie będziemy też silić się na porównania z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, jak i również nie będziemy starali się zobaczyć w Ratpacku rozwiązania wszystkich naszych dotychczasowych programistycznych problemów. Zamiast tego skupimy się na jednej z jego najważniejszych zalet - asynchroniczności oraz nieblokującym przetwarzaniu żądań HTTP. Zrozumiemy dzięki temu, kiedy faktycznie warto dać szansę Ratpackowi i jakie będziemy mieć z tego korzyści. Będzie mało slajdów, za to dużo kodu. Zapraszam!
O prelegencie:
Szymon Stępniak - freelancer, współpracujący aktualnie z Upwork Global Inc. Amator pracy asynchronicznej. Założyciel Toruń Java User Group. Na życie zarabia programując w Javie i Groovym. Dla przyjemności odpowiada na pytania na Stack Overflow, uczy się Haskella, gra na gitarze i zajmuje się montażem video. Tweetuje pod handlem https://twitter.com/wololock
-----------------------------------------------------------------------
"Apache Beam - promyk nadziei data engineera."
W świecie mikrousługowym architektura Lambda zadomowiła się już na dobre. Tak przetwarzania streamingowe, jak i batchowe buduje wiele firm. Na rynku (o ile o rynku można mówić w kontekście open source) istnieje wiele frameworków, każdy jednak ma pewne cechy, które — zwłaszcza przy dużych projektach — utrudniają pracę. Jedne służą do przetwarzania real-time, drugie lepiej spisują się w workloadach batchowych. Niektóre z nich zaś można uznać za „rock-solid” tylko jeśli uruchamiamy je na Hadoopie. Nie brak tych problemów jest jednak główną zaletą Beama. A co nią jest? Dowiecie się na prezentacji! Poruszymy takie kwestie jak model przetwarzania, use-case’y, w których Beam się sprawdza, a także środowiska uruchomieniowe. Zobaczycie też, jak uruchamiać joby Apache Beam na Google Cloud Platform.
O prelegentach:
Robert Mroczkowski — jest inżynierem platformy danych lubującym się w rozwiązywaniu problemów i nowymi trendami w BigData. Wierzy w paradygmat data-driven odnośnie wytwarzanych produktów. Poza tym uwielbia jeździć na łyżwach i grać w hokeja.
Piotr Wikieł — inżynier platformy danych szczególnie lubujący się w rozwiązaniach z pogranicza programowania i machine-learningu. Aktualnie członek zespołu utrzymującego ekosystem Hadoopowy w Allegro. Zainteresowania: monotonna muzyka i nudne książki.

40. spotkanie Toruń JUG - Ratpack oraz Apache Beam