55. spotkanie Toruń JUG - "Kafka Connect" oraz "Kubernetes"

This is a past event

40 people went

Wmii

Fryderyka Chopina · Toruń

How to find us

Sala S9 - schodami na drugie piętro

Location image of event venue

Details

Zapraszamy na 55. spotkanie Toruń Java User Group, które odbędzie się w środę 30 października w godzinach 18:00-20:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18), w sali S9.

Jak zawsze wstęp jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana. Zachęcamy Was do kliknięcia w RSVP i podania maila - osoby, które zapiszą się i przybędą na to spotkanie będą miały szansę na zdobycie jednego z kilku upominków:

- 2x licencja na dowolny produkt od JetBrains (https://www.jetbrains.com/)
- 2x ebook od wydawnictwa Manning (https://www.manning.com)

Dzięki Simplito (https://simplito.com) będziecie mogli zobaczyć nagranie z tego spotkania na naszym kanale YT (https://www.youtube.com/TorunJUG)

Jak zwykle, już po wszystkim, zapraszamy Was tradycyjnie na małe after party do Parter - Whisky Vodka Cocktail Bar (gdzie wspomogą nas nasi Partnerzy spotkania :) )

A teraz trochę o naszych Prelegentach i ich prelekcjach:

***

"Kafka Connect - szwajcarski scyzoryk w rękach inżyniera?

Kafka Connect to jeden z elementów podstawowego ekosystemu zbudowanego wokół Apache Kafki. Zaczął nieśmiało, jako prosty interfejs do integracji szyny danych z zewnętrznymi systemami, ale społeczność zbudowała w jego oparciu całe mnóstwo rozszerzeń. Jednym z nich jest Debezium (https://debezium.io), które implementuje rozwiązanie typu CDC (Change Data Capture) na kilku popularnych bazach: MySQL, Postgresie, MongoDB, Oracle i SQL Serverze.

W czasie krótkiego live demo użyjemy Kafki Connect i Debezium, żeby:
- zsynchronizować ze sobą bazy, które nigdy nie były projektowane do bycia "synchronizowalnymi",
- zaimplementować CQRS bez pisania linijki kodu,
- a wreszcie stworzyć krótką aplikacją bez otwierania edytora ;-)

O prelegencie:

Mariusz Strzelecki - kiedyś programista, od 5 lat inżynier danych. Wciska Apache Kafkę gdzie tylko może ;-) Prywatnie ojciec trojga i miłośnik hiszpańskich klimatów.

***

"Praktyczne wprowadzenie do Kubernetes"

W świecie micro-serwisów coraz częściej konteneryzujemy aplikacje przy pomocy Dockera. Kubernetes jest otwartą platformą do zarządzania skonteneryzowanymi aplikacjami. Podczas prezentacji przedstawię podstawy Kubernetesa. W trakcie demo wdrożymy gotową aplikację bazującą na Springboot.

O prelegencie:

Krzysztof Dziankowski - inżynier oprogramowania pracujący od ponad 10 lat w bydgoskim oddziale firmy Nokia. Od początku związany z Javą. Aktualnie zmierza w kierunku DevSecOps. Prezentuje krytyczny styl myślenia. Uważa, że kod powinien być ładny. Współorganizator Bydgoszcz Java User Group. Miłośnik podcastów IT.