Skip to content

What we’re about

Bu grup, bulut ve yüksek performans gerektiren diğer ortamlarda ölçeklenebilir depolama sistemlerine ilgi duyan herkese hitap etmektedir. Ceph; object, block ve file system desteğini bir arada sunan, yüksek performanslı, yatayda büyüyebilen, açık kaynak kodlu bir depolama platformudur. Örneğin OpenStack ile birlikte kullanıldığında cinder, nova, swift, manila gibi bileşenlerin ihtiyaç duyduğu object, block ve file system desteğini tek bir platform ile sağlaması sayesinde diğer çözümlerden bir adım öne geçmektedir. Eşsiz CRUSH algoritması sayesinde metadata gerektirmeden ciddi performans avantajı sağlamaktadır. 

Bu meetup grubu, Türkiye'de Ceph kullanımını yaygınlaştırmak üzere alanında uzman kişileri bir araya getirmeyi, bilgi birikim ve tecrübelerini paylaşmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Ceph Türkiye'nin aşağıdaki adresten erişebileceğiniz web sayfasında teknik makalelere erişebilirsiniz.  

http://www.cephturkiye.com

Mevcut Whatsapp grubumuza katılmak isterseniz özel mesaj atmanız yeterlidir. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

This is a group for anyone interested in distributed high scale storage solutions for environments like cloud. Ceph is a unified distributed storage system designed for excellent performance, reliability and scalability. Ceph offers both object and block storage together with file system support. Ceph is open source and driven by a community. This meetup group intends to let people to share their know-how, experiences and problems with others, and to extend the usage of Ceph in Turkey. You can access Ceph Turkey web site with the following address:

http://www.cephturkiye.com

If you want to join us on Whatsapp, just send a private message.