Sprytniejsze testowanie kodu ze Spock Framework (zaawansowane techniki)

Details

ABSTRAKT:

Chyba nikomu na WGUG Spocka przedstawiać nie trzeba. Dla wielu osób to właśnie ten framework był punktem wejścia do porywającego świata Groovy. Programista Java może zacząć sprawnie pisać testy (specyfikacje) w Spock w kilkanaście minut, jednak połączenie magii Groovy i magii Spocka tworzy fascynujący meta-poziom, zgłębianie zakamarków którego może zająć naprawdę sporo czasu.

W czasie prezentacji będzie zero podstaw (*), za to szereg bardziej zaawansowanych i często mało znanych mechanizmów, których zastosowanie może jeszcze bardziej ułatwić i uprościć testowanie naszego kodu. Pokażę również kilka nowych funkcji, które stały się dostępne wraz z wydaniem na wiosnę wersji 1.0. Nie obejdzie się bez ciemnych zaułków Spocka, gdzie nie warto wchodzić, gdyż coś nie działa albo działa w zupełnie odmienny od spodziewanego sposób.

(*) - jeżeli jednak ktoś bez znajomości Spocka się tu uchował i chciał przyjść, to zapraszam - dzięki naturalnej klarowności specyfikacji w Spocku nie powinno być problemu, aby się odnaleźć.

Dla wolących samotnie oglądać nagrania w domu będzie to trochę rozszerzony i zaktualizowany wariant prezentacji, jaką pokazałem na tegorocznym 4Developers:

http://2015.4developers.org.pl/en/agenda/lecture/sprytniejsze-testowanie-kodu-java-ze-spock-framework/

BIO:

Marcin Zajączkowski - Doświadczony architekt specjalizujący się w tworzeniu wysokiej jakości oprogramowania. Będący pod wrażeniem metodyk Agile i ruchu Software Craftsmanship wierzy w wartość czytelnego, testowalnego i łatwego w utrzymaniu kodu. Dąży do tworzenia dobrego oprogramowania, które spełnia oczekiwania klienta i jednocześnie, z którego zespół realizujący może być dumny.

Dodatkowo poprzez prezentacje, szkolenia, zajęcia ze studentami i mentoring w firmach pokazuje jak można tworzyć oprogramowanie oparte na testach (z TDD, programowaniem w parach, czystym kodem, wzorcami projektowymi, itp.) oraz utrzymywać w firmie środowisko deweloperskie ukierunkowane na jakość (z serwerem CI, Sonarem, automatycznym wdrażaniem, itp.).

Oprócz tego tworzy i angażuje się w projekty open source, jest miłośnikiem Linuksa oraz prowadzi blog Solid Soft - Working code is not enough (http://blog.solidsoft.info/).