Skip to content

250. WJUG - Tomasz Nurkiewicz - Charbuster: 10 mitów o Unicode

Photo of
Hosted By
Mateusz W. and Łukasz M.
250. WJUG - Tomasz Nurkiewicz - Charbuster: 10 mitów o Unicode

Details

Wraz z partnerem spotkania - Allegro - serdecznie zapraszamy na 250. spotkanie Warszawa JUG, które odbędzie się 2. kwietnia o godzinie 18:15 w sali 3180 (2. piętro) Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Banacha 2.

Agenda:

18:15 - Tomasz Nurkiewicz - Charbuster: 10 mitów o Unicode

Opis prelekcji:
"Kodowanie znaków jest proste? Przecież Java wspiera Unicode, więc nie muszę się przejmować? Trudno o banalniejszy temat? Tak myśleli twórcy smartfonów, które nagmiennie zawieszały się z powodu błędów w obsłudze Unicode. W samym JDK znaleziono kilkadziesiąt błędów powiązanych z pewną literką w Unicode. Raz błąd w Unicode doprowadził do zabójstwa. A na drugim biegunie jest emoji. Nie dlatego, że ""😂"" stało się słowem roku 2015 wg Oxford Dictionary. Ale dlatego, że kodowanie emoji jest bardzo nieoczywiste.

Zobaczymy, na czym polega kodowanie Unicode, jak radzi sobie z nim Java i jak uniknąć typowych błędów. Jakich metod API unikać, jakie są dobre praktyki i dlaczego w XXI nadal trzeba myśleć o bitach i bajtach?"

O prelegencie:
Java Champion. Spędził połowę życia na programowaniu, przez ostatnią dekadę w okolicach Javy. Uwielbia back-end i wizualizację danych. Zainteresowany alternatywnymi językami na JVM. Rozczarowany jakością oprogramowania tworzonego w dzisiejszych czasach (także przez siebie!), nie znosi długich metod i ukrytych efektów ubocznych. Zainteresowany analizą danych i programowaniem reaktywnym. Wierzy, że komputery stworzono, żeby programiści mogli automatyzować nudne i powtarzalne zadania. Także własne. Na co dzień pracuje w Allegro. Związany z open-source, DZone’s Most Valuable Blogger, kiedyś bardzo aktywny na StackOverflow. Autor, trener, prelegent, recenzent techniczny wielu książek, biegacz. Twierdzi, że kod pozbawiony testów jednostkowych to nie „feature” tylko plotka. Napisał książkę o RxJavie dla O’Reilly.

***
Ogłoszenia:

  • WJUG rozpoczął kampanię #call4people, w nadziei do zachęcenia uczestników do zgłaszania nowych prezentacji. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod adresem https://warszawajug.typeform.com/to/L5ydtp . Jeżeli potrzebujecie pomocy lub konsultacji - odezwijcie się do jednego z organizatorów podczas spotkania. Bardzo chętnie wam pomogą.

  • Po spotkaniu idziemy na integrację do:
    Drugie Dno Ochota, Tarczyńska 5/9, 02-025 Warszawa
    lub
    Pub Lolek, Rokitnicka 20, Pola Mokotowskie

Tagi:
#deployment #microservices

Banacha 2 · Warsaw