Skip to content

WJUG #257 Just-In-Time compiler - ukryty "przyjaciel" - Krzysztof Ślusarski

Photo of
Hosted By
Michał N. and 2 others
WJUG #257 Just-In-Time compiler - ukryty "przyjaciel" - Krzysztof Ślusarski

Details

Wraz z partnerem - Britenet - zapraszamy na 257. spotkanie Warszawa JUG, które odbędzie się 8. października o godzinie 18:15 w budynku wydziału Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIMUW) przy ulicy Banacha 2, w sali 3180

Agenda:

18:15- Intro
18:30-20:00 - Just-In-Time compiler - ukryty "przyjaciel" - Krzysztof Ślusarski

Opis prelekcji:
Just-In-Time compiler jest mechanizmem w JVM, który kompiluje uruchamiane na niej aplikacje do kodu natywnego w trakcie jej działania. Dzięki temu aplikacje uruchamiane na JVM potrafią dorównać wydajnością (a czasami nawet pobić) programy napisane w C/C++. Niestety nie ma nic za darmo. Taki sposób kompilacji rodzi pewne konsekwencje. W ramach prelekcji wytłumaczę na bardzo wysokim poziomie część mechanizmów i optymalizacji JITa (bez bytecodu, bez assemblera). Uwagę jednak skupię na wcześniej wspomnianych konsekwencjach. Pokażę na przykładach (w Javie 11), że owe konsekwencje rzeczywiście występują. Prelekcja będzie dotyczyła najbardziej popularnej maszyny wirtualnej czyli Oracle Hotspot oraz większości jej klonów takich jak OpenJDK czy Amazon Corretto.

O prelegencie:
Jestem architektem z ponad 13 letnim doświadczeniem w tworzeniu systemów w Javie. Od 12 lat pracuję jako konsultant zewnętrzny poprzez firmę Britenet. Jestem zwolennikiem wytwarzania dobrego jakościowo oprogramowania, nawet jeżeli przez to proces developmentu się znacząco wydłuża. Mój konik to poprawa wydajności i diagnoza awarii produkcyjnych.

***
Ogłoszenia:

  • WJUG rozpoczął kampanię #call4people, w nadziei do zachęcenia uczestników do zgłaszania nowych prezentacji. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod adresem https://warszawajug.typeform.com/to/L5ydtp * Jeżeli potrzebujecie pomocy lub konsultacji - odezwijcie się do jednego z organizatorów podczas spotkania. Bardzo chętnie wam pomogą.
Banacha 2 · Warsaw
19 spots left