• Net::IP Meetup #12

  Biuro OVH

  Hej! Tuż po Wielkanocy, ale jeszcze przed majówką - w czwartek 25go kwietnia - zapraszamy na kolejne spotkanie dot. technologii sieciowych. Będzie to doskonała okazja żeby wymienić się doświadczeniami z ekspertami z branży oraz posłuchać co mają do zaprezentowania zaproszeni przez nas prelegenci. Tym razem rozmowy będą skupione wokół tematów bezpieczeństwa sieciowego. Lokalizacja - biuro OVH, przy ulicy Swobodnej 1, piętro 5 (budynek Aquarius), zaraz obok centrum handlowego Wroclavia i Dworca Głównego PKP. Na piąte piętro zapraszamy przez recepcję w holu, na górze pokierują Was strzałki! Agenda: 18:00 - Przekąski 18:30 - Wstęp 18:45 - Tomasz Wodziński: "SOAR - orchestracja i zarządzanie incydentami bezp. w sieci" 19:45 - Przerwa 20:00 - Paweł Małachowski: "Dobry i zły BGP hijacking" 21:00 - Dyskusja przy piwie i pizzy 22:30 - Zakończenie oficjalnej części Tomasz Wodziński - vice-prezes ds. edukacji w ISSA Polska, (jednej z najstarszych) organizacji skupiającej pasjonatów i specjalistów bezpieczeństwa IT. Wspólnie z byłym pracodawcą – Exatel S.A. – operator telekomunikacyjny, współtworzył Security Operations Center w modelu MSSP. Jest zwolennikiem technicznego zabezpieczenia organizacji opartego o analizę ryzyka oraz gorącym orędownikiem subtelnych programów awareness dla pracowników. Jego branżową jest potwierdzona przez najważniejsze organizacje bezpieczeństwa jak ISC2 (CISSP), ISACA (CISA), EC-Council (CEH), SANS (GCIH). Obecnie wspiera organizacje chcące powołać swoje centra bezpieczeństwa (techniczny monitoring i reagowanie na incydenty) w przygotowaniu procesów, doborze optymalnych narzędzi, zatrudnianiu i szkoleniu wewnętrznych kadr oraz optymalizacji działania SOC’ów przez subtelny hardening środowiska rozwiązań informatycznych. Tomasz opowie o automatyzowaniu i orchestracji procesu zarządzania incydentami bezpieczeństwa. Jest to technologia "wschodząca" która potrafi integrować się z różnymi rozwiązaniami sieciowymi. W pewnym stopniu może pomóc wyeliminować konieczność posiadania SIEM'a szczególnie przy dobrej znajomości logów producentów przez sieciowca np. CISCO czy PALOALTO. Paweł Małachowski - architekt systemów informatycznych w firmie Atende Software sp. z o.o., odpowiada m.in. za techniczny rozwój redGuardian Anty DDoS. Wcześniej pracował w ATM SA i NETIA SA, gdzie zajmował się m.in. utrzymaniem aplikacji systemów Linux/UNIX oraz rozwojem systemów NMS/OSS/EAI. Swoją przygodę z Internetem rozpoczął w połowie lat 90. od popularnego wówczas Novell NetWare, a następnie przesiadł się na FreeBSD i Linuksa. Paweł będzie gościł na naszym meetupie po raz drugi (poprzednio opowiadał o ochronie AntyDDoS na x86). Tym razem zaprezentuje ciekawą logikę selektywnego legalnego wyciekania prefiksów w różne miejsca w sieci celem doraźnego kradnięcia ruchu i nie tylko :) ZAPRASZAM!

  1
 • Net::IP Meetup #11

  Biuro OVH

  Zapraszamy na kolejne spotkanie we Wrocławiu dot. technologii sieciowych. 15 lutego będziecie mogli posłuchać ekspertów z branży, którzy podzielą się z Wami swoją wiedzą. Pomiędzy wykładami będziecie mogli porozmawiać ze specjalistami z wielu dziedzin oraz pozostałymi uczestnikami. Lokalizacja - biuro OVH, przy ulicy Swobodnej 1, piętro 5 (budynek Aquarius), zaraz obok centrum handlowego Wroclavia i Dworca Głównego PKP. Na piąte piętro zapraszamy przez recepcję w holu, na górze pokierują Was strzałki! Agenda: 18:00 - Przekąski 18:30 - Wstęp 18:45 - Piotr Wojciechowski "Ja sieciowiec i ty automatyzacja – (nie)trudny związek z rozsądku i potrzeby" 19:45 - Przerwa 20:00 - Panel dyskusyjny wokół tematów automatyzacji w sieci: od IX, przez ISP, telco po DC i heterogeniczne środowiska z usługami w chmurze. 21:00 - Dyskusja przy piwie i pizzy 22:30 - Zakończenie oficjalnej części NET::IP po raz koleny ma przyjemność gościć Piotra Wojciechowskiego, architekta rozwiązań sieciowych i niezależnego konsultanta IT z Warszawy, działającego pod szyldem “IT Playground”. Piotr obok swojej podstawowej działalności jest też administratorem portalu ccie.pl oraz bloggerem (https://blog-it-playground.eu). Tym razem zaprezentuje temat "Ja sieciowiec i ty automatyzacja – (nie)trudny związek z rozsądku i potrzeby". Kiedyś “MPLS”, teraz “automatyzacja” - słowa-klucze w poradniku każdego handlowca. Gdyby automatyzacja była tak prosta jak kreślą już magicy od sprzedaży, to usługi wdrażaliby project managerowie a większość z nas już dawno szukałaby nowego zajęcia. Wiodący dostawcy sprzętu i oprogramowania lubią chwalić się swoimi zautomatyzowanymi rozwiązaniami. Zapominają jednak często powiedzieć, że do nas jako użytkowników, należeć będzie połączenie różnych systemów w jeden organizm - homogeniczne sieci to dość unikalne zjawisko a przecież każdy dostawca proponuje automatyzację jedynie własnych produktów. Do projektowania własnego front-endu należy podejść z głową mając na uwadze nie tylko bezpieczeństwo ale i procesy biznesowe przedsiębiorstwa, rozważnie dobierać produkty czy standardy i niestety/stety* samemu zostać programistą. Nie jest to jednak takie trudne! *) niepotrzebne skreślić Zapraszamy, Ekipa NET::IP

 • Net::IP Meetup #10

  Biuro OVH

  Zapraszamy na kolejne spotkanie we Wrocławiu dot. technologii sieciowych. 25 października będziecie mogli posłuchać ekspertów z branży, którzy podzielą się z Wami swoją wiedzą. Pomiędzy wykładami będziecie mogli porozmawiać ze specjalistami z wielu dziedzin oraz pozostałymi uczestnikami. Dziesiąta edycja odbędzie się w nowym biurze OVH - na piątym piętrze Aquarius Business House we Wrocławiu. Agenda: 18:00 - Przekąski 18:30 - Wstęp 18:45 - Paweł Krupa "eBPF - how to drop iptables and monitor everything?" Projekt iptables ma już 20 lat i niestety (albo na szczęście) nadszedł czas zastąpić go czymś bardziej odpowiadającym wymaganiom chmury obliczeniowej. Czy projekt eBPF okaże się rozwiązaniem które zwiększy wydajność i uprości zarządzanie? Co właściwie potrafi eBPF? Jak się mają do niego technologie takie jak Docker czy Kubernetes oraz co z tym wszystkim ma wspólnego system monitoringu Prometheus? 19:45 - Przerwa 20:00 - Paweł Foremski (IITiS PAN / Farsight Security) "IPv6: przestrzeń (nie) do ogarnięcia?" Więcej niż 20% użytkowników Internetu korzysta z Google za pomocą IPv6. Czym jest ten nowy protokół, dlaczego jest ważny, czy jest bezpieczniejszy od IPv4? Opowiem o moich niedawnych badaniach nad skanowaniem IPv6 opublikowanych na konferencji ACM IMC w USA. 21:00 - Dyskusja przy piwie i pizzy 22:30 - Zakończenie oficjalnej części O prelegentach: Paweł Krupa: programista Red Hata w zespole deweloperskim projektu OpenShift, a także "ewangelista" open source i współtwórca projektów netdata oraz cloudalchemy. Z głową w chmurach automatyzuje i monitoruje co popadnie, od żarówek i klastra rasperry pi w mieszkaniu przez systemy HVAC aż po wdrożenia oparte o różne platformy IaaS i PaaS. Paweł Foremski: doktorant pracujący w IITiS PAN w Gliwicach. Jego zainteresowania to m.in. IPv6, DNS, klasyfikacja ruchu IP, uczenie maszynowe i open source. Pracuje również jako Senior Software Engineer dla Farsight Security, gdzie zajmuje się bezpieczeństwem Internetu od strony DNS. Prosimy o potwierdzenie udziału. Wstęp jak zawsze bezpłatny - na miejscu będą przekąski, pizza i piwo. Do zobaczenia!

 • Net::IP Meetup #9 (Innovation edition)

  Pub Wędrówki

  Ponownie w środę[masked] widzimy się na dziewiątej już edycji Net::IP Meetup. Spotkamy się we Wrocławiu w pubie Wędrówki przy ul. Podwale 37/38. Start 18:00. Ze względu na wakacje, szykujemy dla Was trochę inną formę meetupu. Nasze spotkanie tym razem będzie zorganizowane w formie luźnych rozmów roundtable. Planowane jest podjęcie następujących tematów: - Atak DDoS 1.3Tbs uderzył w GitHuba - IoT - jak zmienia świat, sensory, systemy analityczne, co jeszcze możemy monitorować - Ransomware - wannacry, notpetya, bad rabbit - Git dla sieciowców - jak używacie - Prywatność w sieci - jak o nią dbać - Usługa DNS CloudFlare [masked]) oraz nowe standardy DNS-over-TLS czy DNS over HTTPS - Własna serwerownia czy usługi cloud - przypadek Dropboxa - Sensing as a Service (S2aaS) - kupowanie i sprzedawanie danych z IoT - Intent-based networks - systemy oparte na zamierzeniach - Co zbierać? Logi, statystyki, alerty, monitoring - Automatyzacja sieci - narzędzia, konfiguracje, ansible vs pupptet - Dostęp SSH do instancji na produkcji - podejście Netflixa - Wirtualne urządzenia (vroutery, firewalle, funkcje przeniesione do software) - Newsy ze świata, aktualności - Inne Oczywiście nie będziemy się ograniczali do tej listy i jeśli ktoś będzie miał interesujący temat do poruszenia chętnie o nim porozmawiamy. Przypominamy także o naszym fanpage: http://netip.me/fb Wstęp jak zawsze bezpłatny - na miejscu będą przekąski, pizza i piwo. Do zobaczenia!

  4
 • Net::IP Meetup #8

  Pokolei

  Tym razem wyjątkowo w środę -[masked] zapraszamy na ósmą edycję Net::IP Meetup. Będzie to kolejne spotkanie we Wrocławiu, tym razem poświęcone technologiom Internetu Rzeczy oraz SDN. Spotkamy się w Pokolei, gdzie będziecie mogli posłuchać ekspertów z branży, którzy podzielą się z Wami swoją wiedzą. Agenda: 18:00 - Przekąski 18:30 - Wstęp 18:45 - Marcin Bielak (Allegro) "Internet of Things - protocols review" Marcin Bielak jako pierwszy prelegent poruszy temat stosowanych w IoT protokołów komunikacyjnych: MQTT, HTTP(S) oraz DDS. Porówna je oraz przedstawi swój punkt widzenia. 19:45 - Przerwa 20:00 - Piotr Wydrych (Akamai) "Jak skalujemy klastry dzięki SDN-owi (i czego się nauczyliśmy)" W Akamai nowe PoPy budowane są w oparciu o SDN. Piotr Wydrych opowie dlaczego zmiana architektury PoPów była koniecznością, jakie mieli wymagania (ograniczenia) oraz jak sobie z tym poradzono. 21:00 - Dyskusja przy piwie i pizzy 22:30 - Zakończenie oficjalnej części O prelegentach: Piotr Wydrych: Jest odpowiedzialny za projektowanie i rozwój nowej platformy Akamai opartej o SDN (Software Defined Networking). Lubi wszystko, co łączy nowoczesne architektury sieciowe z programowaniem. Przed dołączeniem do Akamai pracował w AGH w Krakowie w różnych projektach badawczo-rozwojowych. Marcin Bielak: Programista oraz architekt biznesowych aplikacji internetowych. Na co dzień współtworzy zestaw mikro-usług, które służą do przechowywania, przetwarzania oraz serwowania większości obrazków w serwisie Allegro.pl. Często i chętnie eksperymentuje z IoT, cloud, AI i robotyką. Programuje zwinnie w: Python, Java, Golang jako 'Software Engineer' w Allegro.pl RVSP: http://netip.me/8 Wstęp jak zawsze jest bezpłatny.

  8
 • Net::IP #7

  Barbara

  Już w czwartek[masked], dzień po walentynkach zapraszamy na siódmą edycję Net::IP. Będzie to kolejne spotkanie we Wrocławiu, tym razem poświęcone sieciom bezprzewodowym. Spotkamy się w Barbarze, gdzie będziecie mogli posłuchać ekspertów z branży, którzy podzielą się z Wami swoją wiedzą. Agenda: 18:00 - Przekąski 18:30 - Wstęp 18:45 - Maciej Mazur "State of telecom networks security" Maciej Mazur poruszy temat bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych, wektorów ataku oraz pokaże przykłady z tej tematyki. Koncentrować się będzie na sieciach 2G/3G/LTE/5G. Podzieli się swoim doświadczeniem i pokaże dlaczego MNO's (Mobile Network Operator) wciąż doświadczają naruszeń bezpieczeństwa. Zademonstruje jak każdy z nas może zacząć przygodę z sieciami komunikacyjnymi z wykorzystaniem rozwiązań open source. 19:45 - Przerwa 20:00 - Sebastian Sala "Low Power Wide Area Networks" Internet Rzeczy (IoT) wymusił rozwój nowych technologii bezprzewodowych. Takie rozwiązanie powinno być zoptymalizowane do transmisji niewielkich ilości danych na dalekie dystanse z użyciem urządzeń o zasilaniu bateryjnym. Dlatego Sebastian Sala opowie czym są sieci Low Power WAN (LPWAN) na przykładzie Cisco Solution for LoRaWAN. Prezentacja będzie wstępem do technologii oraz omówieniem jej najważniejszych cech. 21:00 - Dyskusja przy piwie i pizzy 22:30 - Zakończenie oficjalnej części O prelegentach: Maciej Mazur: Architekt Rozwiązań w HPE, pracujący w branży telekomunikacyjnej od 8 lat jako tester, programista i architekt. Zainteresowany bezpieczeństwem telekomunikacyjnym i strzelectwem sportowym. Sebastian Sala: Od 1,5 roku w Cisco zajmuje się wsparciem technicznym kompleksowych rozwiązań dla przemysłu oraz Internetu Rzeczy. Od 12 lat w IT, zawsze patrzył na systemy jako całość nie przywiązując się do jednego rozwiązania. Posiada certyfikacje techniczne firm Cisco, Red Hat, Microsoft, VMware oraz HP. W czasie wolnym gra na gitarze, jeździ konno, lubi wyjechać i poznawać inne kultury. RVSP: http://netip.me/7 Wstęp jak zawsze jest bezpłatny.

  7
 • Net::IP #6

  Aviva Poland

  This meeting will be focused on x86 solutions for networking. We will discuss various cases and important features in the context of Data Center usage as well as for mobile networks. We will be hosting Nicolas, thus all talks will be done in english. Agenda: 18:00: grab a beer 18:15: Intro 18:30: Efficient routing on multi-socket x86 machines / Jakub Słociński / OVH Modern networking is done on x86 platforms more than ever before due to the SDN world needs, lack of features in expensive, vendor devices or wide offer of 40/100 or even 200GbE NICs for server platforms. We will discuss the usage of multicore and multi-socket x86 plaforms as a base for efficient routing platform. Solutions for boosting networking in linux will be presented as well as some example setups. We will check what is a NUMA node and how it may impact networking and how to tune all that parts for scalability and performance. 19:45: Evolution of the mobile network towards Network Function Virtualization / Nicolas Harnois / 6wind Mobile networks are in constant evolution. As the average revenue per user is going down, while the bandwidth demand in exploding, service providers are facing lots of challenges. Let's first introduce typical architecture of a 4G network. Then, light will be put on Network Function Virtualization, which appears as a solution to build a cost effective and scalable network for 5G and beyond. About the speakers: Jakub Słociński has more than 15yrs of experience in linux and just a little bit less with OVH. In the past, he was helping to maintenance a web hosting platform or created Content Delivery Network with number of POPs around the World. He was also monitoring network for abuse detection and has a bit of experience with configuring various networking devices (from L2 to L7). With his team, he works on a routing platform for SDN, designed with High Availability, performance and automation in mind. He does his best to be network technology evangelist. Nicolas Harnois is graduated from a generalist French engineering school, with a specialty in embedded system design. He has developped high skills in networking, especially Linux-based, through his different experiences first at Alcatel-Lucent, and then BeWAN systems, where he was designing residential gateways and IP camera solutions. He is now responsible for the EMEA presales activities at 6WIND, and sharing his expertise in developing high performance networking solutions to accompany the telecom industry transformation to the software world.

  4
 • Net::IP v.5 - Program your network

  Pub Wędrówki

  On our Net::IP v.5 we will be pleased to host one of the top polish network architects and consultants - Piotr Wojciechowski (VeriFone / CCIE.PL)! The main subject of the meetup is network programming. It will cover both: CONTROL PLANE (how to program your networking devices using REST API, NETCONF and more examples on Cisco ASA) as well as DATA PLANE (introduction to p4 language, packet flow coding examples and more!). Stay tuned, this will be very interesting meeting! This time our meetup will be performed entirely in English. Agenda: 18:00 Grab a beer 18:15 Intro 18:30 /DATA PLANE/ "Protocol and target independence in the data-plane with P4" by Salvatore Signorello (PhD student at the SnT research centre in Luxembourg) P4 was originally proposed as a protocol-agnostic, target-independent language for fully programmable forwarding elements. One common open high-level language, instead of a plethora of proprietary microcode-like languages, could ease prototyping, testing and disseminating new ideas on computer networking. Since its inception, the P4 language has generated a notable momentum across both the industry and academia, gathering together the biggest network operators and some visionary academics in a non-profit consortium. Today, a hectic ecosystem of open source software tools is maintained and developed by the P4 community (2). This presentation introduces the P4 language as well as the role and the activities of the community around it. More in detail, an overview of the research which led to the language proposal is given first. Then, the language programming model is explained by dissecting some simple P4 programs. Finally, the current language development status and some related available software/hardware tools are illustrated. 19:45 /CONTROL PLANE/ "REST API" by Piotr Wojciechowski (Senior Network Engineer MSO at VeriFone Inc. / CCIE.PL) Did you know that using the CLI for network devices configuration is an outdated approach? You can still do all the tasks manually, but think how much time you are losing. Automation is nothing new in IT. Many engineers use scripts to automate the daily tasks. Now is the time to move to another level and step from configuration to programming. During this session, I will show you the difference between configuration and programming, will tell you about mysterious things like REST API, NETCONF, XML RPC, YANG, JSON and much more. I will show you how to use REST API on Cisco ASA firewall, how to install it, execute methods in Perl, Python and Apple Swift. And we will go into the Public Cloud as well. 21:00 Little treat (surprise!) About the speakers Piotr Wojciechowski is one of the top polish network architects and consultants. Since a long time, he actively helps polish networking community to grow. He works as a Senior Network Engineer MSO at VeriFone Inc. and runs his own consultancy business IT Playground. Previously his role was Network Solutions Architect at one of top polish IT integrators. Piotrek is also an advisory board member of PLNOG (biggest polish networking conference) and general administrator of CCIE.PL (one of the biggest Cisco networking boards). He is CCIE #25543 certified (Routing & Switching) and shares his knowledge on https://blog.it-playground.eu (https://blog.it-playground.eu/) Salvatore Signorello is a third year PhD student at the SnT research centre in Luxembourg. Salvatore holds a master’s cum laude from the University of Catania (Italy) after which he worked as an early researcher for the National Consortium for Telecommunications (CNIT) in Italy for two years. Now he is pursuing a joint PhD between the University of Luxembourg and the University of Lorraine in France. Salvatore is broadly interested in networking and his PhD work focuses on forwarding mechanisms in Information-Centric Networks. Salvatore has been following the development of the P4 community since the language consortium creation in early 2015. He is constantly attending technical seminars and dissemination events on the P4 language. Further, he has already presented several tutorials and labs on P4 at international conferences on networking.

  5
 • Net::IP v.4 Systemy AntiDDoS w służbie platformom gamingowym

  Już w czwartek[masked], kiedy ochłoniecie po majówce, zapraszamy na czwarty meetup sieciowy Net::IP! Tematyka najbliższego spotkania to systemy ochrony AntiDDoS w kontekście usług gamingowych. Lokalizacja wybrana specjalnie na tą okoliczność — PadBar we Wrocławiu, gdzie będzie można pograć na konsolach czy usiąść wspólnie do planszówki :) Agenda: 19:00 – Grab a beer 19:15 – Intro 19:30 – „What can possibly go wrong — czyli dlaczego potrzebujemy AntiDDoS-u w eSporcie” by Justyna Czybier & Jakub Słociński (ovh.pl) 20:30 – „Ochrona przed atakami DDoS na platformie x86 — czy można mieć jednocześnie wydajność i elastyczność?” by Paweł Małachowski (atendesoftware.pl) 21:30 – Rozmowy w kuluarach oraz wspólne rozgrywki na padach Zapraszamy!

  5
 • Net::IP #3 SDNs and more

  Szklarnia

  Jak zawsze – piwo, przekąski i sieci! Tym razem poruszymy tematy związane z SDN-em. --- As always – beer, snacks and networking! This time we'll talk about SDNs. AGENDA 19:00 – Grab a beer 19:15 – Sławomir Kapłoński: SDN in the world of OpenStack 19:45 – Mateusz Markiewicz: The world of high availability

  2