123. [PL][EASY] Wzorce komunikacyjne w sieciach organicznych - Zbyszko Papierski

Details

Porozmawiajmy o rzeczach wszystkim Wam świetnie znanych.

Głodzenie wątków. Długie bloki synchronize. Niestabilne I/O. Problemy w wyborem lidera w klastrze.

To wszystko, to oczywiście problemy komunikacji. Takiej międzyludzkiej.

Czym innym jest meeting niż blokiem synchronize, rozciągniętym na wątki naszej uwagi? Cały projekt upada, bo jedna osoba wylądowała na L4 – dziwnie podobne do potężnych stron, upadających z powodu jednej niedziałającej usługi!

Komunikacja, ta w realnych życiu, ma dużo wspólnego z komunikacją pomiędzy wątkami/ procesami/maszynami. Obie są trudne – obie też powinny być przemyślane. Co najważniejsze dla nas – są pewnie lekcje, które odnoszą się do obu!

No dobra, ale czemu ja, programista, miałbym się tym przejmować? – zadajesz sobie pytanie. Odpowiedź jest prosta – komunikacja nie jest dziedziną przeznaczoną tylko i wyłącznie Product Managerom czy architektom. Niekończące się spotkania, czy ciągła niemożność dojścia do decyzji – to są rzeczy, które skutecznie wysycają twoje wewnętrzne zasoby i spowalniają cię w podobny sposób, jak niepotrzebna synchronizacja spowalnia twój kod.

Porozmawiamy o tym, w jaki sposób wiedza o współczesnych procesorach może nam pomóc zorganizować efektywne spotkania. Przekonamy się, co wspólnego mają ze sobą programiści i Java Memory Model. Nauczymy się, jak zaprojektować nieblokującą komunikację, i to bez używania brzydkich tricków jak Unsafe!

Ostrzeżenie – ludzie będą tutaj porównywani do zasobów.

Bio:
Inżynier, z silnym uzależnieniem od produktowej warstwy rozwiązania. Związany w przeszłości z Allegro, Jirą a ostatnio Dynatrace. Wszędzie gdzie się da szuka ciekawych danych, szczególnie takich bez struktury, Po godzinach zajmuje się inicjatywami trójmiejskiego JUGa, takimi jak Hackengarten, a także ostatnio próbuje nauczyć się swojego pierwszego (i najprawdopodobniej ostatniego) języka orientalnego.

Sponsor: Dynatrace (https://jobs.dynatrace.pl/)

W Dynatrace tworzymy software monitorujący złożone środowiska IT. Wykorzystujemy głęboką wiedzę techniczną, aby zebrać szczegółowe informacje na temat zdrowia i wydajności systemów. Automatycznie konstruujemy model architektury. To pozwala nam śledzić przebieg obsługi transakcji użytkownika w rozproszonym systemie, korelować zmiany wydajności odległych od siebie komponentów, zidentyfikować użytkowników, transakcje oraz linie kodu, których dotknął problem wydajnościowy.

Dynatrace w Gdańsku to drugi co do wielkości lab R&D (po Linz w Austrii; też: Klagenfurt, Detroit, Barcelona). W naszym centrum zajmujemy się tworzeniem agentów monitorujących OS/procesy, projektowaniem i zarządzaniem infrastrukturą chmurową Dynatrace, SSO, analityką logów, monitorowaniem baz danych i in. Więcej szczegółów: https://jobs.dynatrace.pl/