Past Meetup

Spotkanie październikowe - MongoDB

This Meetup is past

70 people went

Location image of event venue

Details

Zapraszamy na październikowe spotkanie, organizowane wspólnie z firmą Cinkciarz.pl (https://cinkciarz.pl/), która sponsoruje poczęstunek dla uczestników oraz przyjazd prelegenta.

W tym miesiącu odwiedzi nas Wiktor Sztajerowski z następującą prezentacją:

* MongoDB in a nutshell for Developer *

No więc pewnie słyszałeś coś o MongoDB ale być może nie masz pojęcia jak (albo kiedy) go użyć? Wiktor pomoże zrozumieć podstawowe koncepcje związane z MongoDB i różnice w stosunku do klasycznego świata RDBMS. W trakcie prezentacji spojrzymy na MongoDB z perspektywy Java Developera i odpowiemy sobie na kilka pytań. Do czego możemy go użyć? Co może nam dać Mongo, a czego nie mogą tradycyjne relacyjne bazy? Kiedy go nie używać?

W drugiej części przyjrzymy się temu jak poszukiwać wąskie gardła, jak czytać explain() i na co zwracać uwagę. Dokładnie przyjrzymy się indeksom. Dowiemy się jak najlepiej wykorzystywać indeksy do sortowania, dlaczego tak ważna jest kolejność pól w indeksie oraz jakie są zasady, którymi powinniśmy się kierować tworząc indeksy.
Aby dodać łyżkę dziegciu do beczki miodu przybliżę wam również ciemniejsze strony indeksów - zasobożerność i to jak wpływają na wydajność zapisów.

Wiktor Sztajerowski - cynik, wielbiciel marnych dowcipów i koneser chemexa. Zakręcony na punkcie systemów rozproszonych. Bywalec salonów konferencyjnych (czasami nawet udaje, że coś wie i mądrzy się ze sceny). Na co dzień programista, architekt lub konsultant – w zależności od potrzeb. Jeden z leaderów łódzkiego JUGa, a od niedawna współorganizator konferencji SegFault oraz CoreDump.

Przybliżony plan spotkania:
18:30 - 19:00 Przekąski, napoje, luźne rozmowy
19:00 - 19:10 Powitanie, kilka słów od sponsora
19:10 - 20:40 Wiktor Sztajerowski - MongoDB in a nutshell for Developer
20:40 - ? Przekąski, napoje, rozmowy

PS. Miejsce spotkania potwierdzimy wkrótce