Docker kontra developer

This is a past event

19 people went

Location image of event venue

Details

Zapraszamy na spotkanie kwietniowe - tym razem w formie warsztatu. Poprowadzi je Marcin Stożek, a tematem będzie wykorzystanie Dockera w procesie wytwarzania oprogramowania. Sponsorem wydarzenia jest GlobalLogic (https://www.globallogic.com/pl/).

UWAGA: Ilość miejsc jest ograniczona do 25 osób (potem jest lista rezerwowa). Spotykamy się o nietypowej porze: 18:00. Prosimy o wycofywanie się jeśli jednak nie będziecie w stanie przyjść na spotkanie. Trzeba mieć własny komputer oraz Internet. Przed udaniem się na spotkanie należy zapoznać się z poniższym opisem.

*Docker kontra developer*

Warsztat dla tych którzy uruchomili w swoim życiu “docker run”, ale nie mieli okazji, żeby zrobić coś więcej. Postawiłeś już kontener? Masz w projekcie automagicznie budujący się Dockerfile? Ze wspaniałym entrypointem stworzonym przez kolegę który postanowił realizować cele biznesowe gdzieś indziej? Niby wszystko gra, ale jeżeli masz cokolwiek w swoim obrazie zmienić to jednak trochę się cykasz? Na warsztacie pobawimy się kontenerami jak na developerów przystało. Będziemy ściągać, odpalać, tagować, wypychać, zmieniać. Zaprzyjaźnimy się z docker-compose.

Przed warsztatem

Dobrze by było obejrzeć prezentację ““Docker dla początkujących””: https://www.youtube.com/watch?v=kSzd40CeUr8

Maszyna z Ubuntu 18.04 (może być wirtualna, np. zainstalowana z Vagranta) oraz zainstalowane pakiety z Dockerem oraz Docker Compose:

apt install docker.io docker-compose

Dodatkowo ściągnięte następujące obrazy:

for image in \
ubuntu:latest \
ubuntu:bionic \
ubuntu:xenial \
mongo:latest \
postgres:latest \
nginx:latest \
openjdk:jre-slim \
alpine:latest \
; do docker pull ${image}; done

Tak jak w bootstrap maszyny z Vagranta: https://github.com/perk/docker-vs-developer/blob/master/vagrant.bootstrap.sh

Najlepiej użyć do tego celu repozytorium: https://github.com/perk/docker-vs-developer