Budapest Science Meetup – Április


Details
Erősen last minute, de meghirdetjük az április Science Meetupot, ahol kiderül, hogy miért árasztja el mostanában sokszor Magyarországot a szaharai por, és mi (vagy ki?!) áll a jelenség hátterében.
Szaharai por: konteók, klímaváltozás és napenergia
Varga György – HUN-REN CSFK Földrajztudományi Intézet
Mintha egyre többször hallanánk: jön a szaharai por, autót ne moss!, saras eső, lélegzetelállító naplemente várható. Aztán jönnek erre a válaszok: kemtrél, szórnak, régen nem volt ilyen, nem is saras, hanem sáros.
Kutatásaink keretében a hazánkat elérő szaharai porviharos eseményeket vizsgáljuk. Sikerült is kimutatni több, mint 280 eseményt az elmúlt négy és fél évtizedet elemezve. És tényleg több epizódot tudtunk az elmúlt évtizedben azonosítani, mi viszont nem a háttérhatalmat, hanem a klímaváltozást látjuk emögött.
A színtiszta alapkutatásainkat az elmúlt években egy “társadalmi-gazdasági szempontból is hasznosabb” irányba mozdítottuk el. Logikusnak tűnt, hogy a légköri porszemcsék sugárzáscsökkentő hatásán keresztül megvizsgáljuk, hogy hogyan hat a fotovoltaikus energiatermelésre egy-egy porvihar. Ennek során döntően nem is a közvetlen hatások voltak a dominánsak, hanem a felhőképződés módosításában játszott szerep, mely hatását az időjárásfüggő megújulók esetében szükségesen alkalmazandó menetrendező modellek nem is tudnak oly jól kezelni.
Egy második előadás szervezése még folyamatban van.

Budapest Science Meetup – Április