Budapest Science Meetup – Május

Details
Legalább két izgalmas előadással várunk titeket a május eleji Budapest Science Meetupon, amikben a földönkívüli élet exobolygókon történő kereséséről, valamint az evolúció során kialakult megoldások mesterséges intelligencia fejlesztésekben történő hasznosításáról lesz szó.
Életre utaló nyomokat találtunk egy távoli bolygón – tudományos szenzáció vagy média hype?
Szabó Róbert – a HUN-REN CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet Igazgatója
Nagy port kavart az áprilisi bejelentés, miszerint cambridge-i kutatók a James Webb űrtávcső segítségével dimetil-szulfidot találtak a K2-18b jelű bolygó légkörében, amit a Földön kizárólag tengeri algák állítanak elő.
Akkor hát megleltük a kutatók Szent Grálját: felfedeztük a földön kívüli Életet az univerzumban? Mi áll a bejelentés mögött? Mennyire hihetünk a média bombasztikus állításainak? Egyáltalán hol tart ma a tudomány
az exobolygók légkörének megismerésében? A rövid előadásban ezeket a kérdéseket járjuk körbe Szabó Róbert, a HUN-REN CSFK Csillagászati Intézetének igazgatója és az Európai Űrügynökség Ariel nevű, 2029-ben induló, exobolygó-légköröket vizsgáló űrtávcsövének magyar Co-PI-ja (vezető kutatója) segítségével.
Robotokat taníthatnak állatok? Kollektív viselkedés, virtuális valóság és a mesterséges intelligencia
Nagy Máté – ELTE TTK Biológiai Fizika Tanszék
A kollektív viselkedés egy emergens jelenség, amelyben a csoport olyan eredményeket képes elérni, amelyekre egyetlen egyed sem lenne képes önmagában. Miközben a mesterséges intelligencia rohamos fejlődésének lehetünk tanúi, a természet még mindig értékes felismeréseket kínálhat. Az előadásban olyan példákat mutatok be, amelyek azt szemléltetik, miként inspirálhatják és segíthetik a mesterséges rendszerek fejlődését az evolúció során kialakult megoldások – különösen az állatcsoportokban megfigyelhető viselkedésformák – a virtuális valóság és a mesterséges intelligencia eszközeivel.

Every 2nd Thursday of the month until June 11, 2025
Budapest Science Meetup – Május