Skip to content

Online Budapest Science Meetup - December

Photo of Andras Toth
Hosted By
Andras T. and Máté V.
Online Budapest Science Meetup - December

Details

Az idei utolsó Science Meetup online, Zoom-on keresztül kerül megrendezésre. A csütörtök esti bekapcsolódáshoz szükséges linket a bejelentkezés után az oldalsó sávban találjátok, illetve mobilon alul.

Vihar a Calleja-szigeteken: egy egzotikus utazás agyunk mélyére

Katona István – ELKH KOKI tudományos tanácsadó, csoportvezető

Az idegrendszer káprázatosan összetett felépítése hatalmas kihívást jelent az agy működési alapelveinek és az idegrendszer betegségeinek megismerésében. Azonban új célzott támogatási programok, mint például a Barack Obama által elindított Brain Initiative és hasonló hazai Nemzeti Agykutatási Program segítségével fontos módszertani fejlesztések születtek az elmúlt évtizedben. Ezeknek az áttöréseknek köszönhetően az idegrendszer molekuláris, celluláris és hálózati felépítése, valamint működése ma már elképesztő hatékonysággal vizsgálható.

Az előadásban az ELKH KOKI és az ELKH TTK kutatóinak együttműködésével kidolgozott új szuper-rezolúciós mikroszkópos módszert szeretném bemutatni, amelynek segítségével a gyógyszerek kötődési helye az idegsejtek felszínén nanométeres pontossággal megismerhető ezzel elősegítve hatásuk és mellékhatásuk megértését, valamint jobb gyógyszerek tervezését.

A lovak bukása és tündöklése

Gerber Dániel - ELKH BTK Archeogenomikai Intézet

A lovak eredete és háziasításuk története régész és biológus körökben évtizedek óta vita tárgyát képezte, nem kis részben a meglévő ló-maradványok vizsgálhatóságának korlátai, vagy még többször azok hiánya miatt. Ahogy számos más esetben, itt is végül a genetika, azon belül is az archeogenetika adta meg a választ a kérdésre, és még ha nem is látunk tisztán a részleteket illetően, a házilovak eredetének története végre formát kezdett ölteni.

Csillagrobbanások és csillagközi porszemcsék nyomában a James Webb Űrtávcsővel

Szalai Tamás – SZTE TTIK Fizikai Intézet

A tervek szerint idén december 22-én végre elstartol minden idők egyik legnagyobb költségvetésű tudományos programja, a James Webb infravörös űrtávcső küldetése. Ez lesz a valaha a világűrbe küldött legnagyobb tükörátmérőjű csillagászati eszköz, amelynek adatai révén válaszokat remélhetünk többek között az Univerzum első galaxisainak kialakulása, Naprendszerünk távoli és parányi - de egyúttal bolygórendszerünk kialakulásának körülményeit őrző - égitestjei, vagy épp más csillagok potenciálisan lakható bolygóinak feltérképezése terén.

A kutatói közösség bő egy évvel ezelőtt csaknem 1200 mérési pályázatot nyújtott be a Webb-űrtávcsőre; a nyertes pályázati anyagok között szép számban találunk magyar vezetéssel ill. közreműködéssel készült terveket is.

Az előadás során bepillantást nyerhetünk abba, hogyan zajlik egy távcsőidő-pályázat nemzetközi konzorciumban történő elkészítése, és abba is, milyen kérdésekre remélünk választ a csillagok kataklizmikus megsemmisülését jelentő szupernóva-robbanások, valamint a részben az ezekhez a folyamatokhoz kötődő kozmikus porképződés terén.

Photo of Budapest Science Meetup group
Budapest Science Meetup
See more events