W imieniu Koła Naukowego Prawa Cywilnego „Usus Iuris”, działającego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wspólnie zapraszamy do wzięcia udziału w największym wydarzeniu w tym roku akademickim dotyczącym zagadnień relacji prawa cywilnego oraz sztucznej inteligencji, jakim jest Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawnik 2.0: jak AI zmienia rynek usług prawnych?”.
Konferencja odbędzie się 15 maja (czwartek) 2025 r. w godzinach od 09:00 do 15:30 w trybie stacjonarnym w Auli Auditorium Maximum w budynku Collegium Iuridicum Novum.
Harmonongram:
- 9:00 – 9:45 Wstęp o AI – Bartosz Mikulski (deepsense.ai / AIrrival), Adam Karolewski (Smartstock / AIrrival)
- 9:45 - 10:00 przerwa
- 10:00 – 11:30 Panel I - „Prawo autorskie i AI” – dr Aleksandra Bar (Uniwersytet Wrocławski), prof. Michał Jackowski (Adwokat / Doradca Podatkowy)
- 11:30 - 12:00 przerwa obiadowa
- 12:00 - 13:30 Panel II - „AI a przyszłość zawodów prawniczych” – Mikołaj Ryśkiewicz, Witold Wydmański (Gaius Lex), dr Jędrzej Jakubowicz (Trenda Group)
- 13:30 - 14:00 przerwa
- 14:00 - 15:30 Panel III - „Legislacyjny wyścig z AI - między kontrolą a rozwojem” – dr Maria Jędrzejczak (UAM), prof. Marcin Orlicki (UAM), dr Maciej Kawecki (Centrum Innowacji Uniwersytetu WSB Merito, Instytut Lema)
Sztuczna inteligencja jest nieodłącznym elementem współczesnego świata, której to postępujący rozwój wywiera coraz większy wpływ na każdy aspekt naszego funkcjonowania w społeczeństwie. Jako prawnicy zastanawiamy się, jaka czeka nas w związku z tym przyszłość - czy AI będzie nieocenionym wsparciem w naszej codziennej pracy, czy też wręcz przeciwnie - w dalszej perspektywie okaże się dla nas zagrożeniem?
Założeniem Konferencji jest wywołanie dyskusji na temat wyzwań czekających na prawników-cywilistów w dobie coraz szybciej rozwijającego się AI.
W ramach wydarzenia przewidziane są panele eksperckie, w których wybitni i znani specjaliści od prawa cywilnego oraz sztucznej inteligencji przedstawią najważniejsze cechy tych dziedzin oraz łączącej je dynamiki od profesjonalnej strony - zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym.
Organizatorzy: Koło Naukowe Prawa Cywilnego „Usus Iuris”, AIrrival