Cześć!
Zapraszamy na 28. spotkanie Trójmiejskiej Grupy Data Community!
Spotkanie odbędzie się w Gdyńskim biurze naszego sponsora - firmy DNV!
W czasie spotkania dowiemy się o szczegółach formatu Delta lake, a także usłyszymy o wyzwaniach związanych z migracją rozwiązania do chmury.
Udział w wydarzeniu jest jak zawsze bezpłatny, jednak ze względów logistycznych prosimy o rejestrację przez Meetup oraz przybycie przed 18:00.
Dojazd komunikacją miejską: najbliższa stacja SKM - Gdańsk Przymorze Uniwersytet.
Najwygodniejszy parking - parkingi Olivia biznes center - szczegóły: https://www.oliviacentre.com/o-nas/parkingi/
Szczegóły wydarzenia
📅 Data: Środa, 11 czerwca
⏰ Godzina: 18:00
📍 Miejsce: Biuro DNV, Ul. Łużycka 6E, Gdynia
Jest to budynek C (ten z Logiem DNV na górze). Sala znajduje się na parterze - po lewej od wejścia do budynku.
Najbliższa stacja SKM: Gdynia Redłowo.
Miejsca do parkowania: wzdłuż ulicy Łużyckiej (o tej porze powinny być puste)
Agenda
- 18:00 - 18:15 Wprowadzenie i sprawy organizacyjne
- 18:15 - 19:15 Tadeusz Balcer - Delta Lake - standard do pracy z dużymi zbiorami ustrukturyzowanych danych
Format Delta Lake, będący rozszerzeniem formatu Parquet, pozwala na pracę z dowolnie dużymi zbiorami ustrukturyzowanych danych.
Początkowo zaprojektowany aby współpracował z silnikiem Apache Spark, obecnie może być wykorzystywany również przez takie silniki jak DuckDB czy Polars, które potrafią wydajnie przetwarzać dane na pojedynczej maszynie.
Wykorzystując otwarte dane o ruchu statków, pokaże jak dokładnie działa format Delta Lake, jak bardzo można usprawnić wydajność zapytań odpowiednią konfiguracją i wreszcie jak wydajny może być silnik Polars przy pracy z tym formatem.
- 19:15 - 19:25 Pytania i odpowiedzi
- 19:25 - 19:35 Przerwa
- 19:35 - 20:35 Grzegorz Brodny - Pełzająca migracja BI: między quick-winami a tech debtem
W tej sesji prelegent zabierze uczestników w podróż przez kilkuletni projekt migracji i utrzymania rozwiązania BI, którego sercem był stos technologiczny Microsoftu: SQL Server, SSIS, SSAS i SSRS.
Z czasem rozwiązanie zostało przeniesione do chmury AWS – etapami, z różnymi podejściami i niejednym zwrotem akcji.
Podczas prezentacji omówione zostaną zmiany architektoniczne, decyzje projektowe, wyzwania techniczne i organizacyjne, a także wpływ zmiennych wymagań klienta.
Sesja ma charakter architektoniczny i technologiczny – to historia decyzji, kompromisów i lekcji wyniesionych z realnego projektu. Idealna dla osób, które interesuje, jak naprawdę wygląda migracja BI w dużych organizacjach.
- 20:35 - 20:45 Pytania i odpowiedzi
- 20:45 - 22:00 Pizza & Networking
Nasi prelegenci:
Tadeusz Balcer
Tadeusz jest inżynierem oprogramowania w DNV, specjalizującym się w projektowaniu algorytmów do przetwarzania dużych zbiorów danych.
Grzegorz Brodny - Lider Trójmiejskiego oddziału Data Community. Senior Data Engineer w Future Processing.
Ponad 12 lat doświadczenia w tworzeniu rozwiązań Business Intelligence - od zbierania wymagań, przez pisanie ETLi do modelowania rozwiązań.
Pracował głównie z narzędziami Micorsoftu (SQL Server, SSIS, SSAS). Od 3 lat pracuje także z rozwiązaniami chmurowymi AWS.
Zawodowo zafascynowany optymalizacją ETLi, columnowego Indeksu w SQL Serverze oraz formatu delta . Zwolennik prostych rozwiązań.
Ponadto, doktor informatyki z dziedziny Affective Computing.
Zgłoś swój temat!
Masz wiedzę, którą chcesz podzielić się z innymi? Chcesz zgłębić ciekawy temat, podzielić się case study lub spróbować swoich sił jako prelegent? Skontaktuj się z nami – oferujemy pełne wsparcie! Pisz na trojmiasto@datacommunity.pl.
Serdecznie zapraszamy!