Skip to content

Details

Välkommen till höstens Delphi Meetup i Göteborg den 2 september kl. 16.30–19.00 i Alfasofts nya lokaler på Kungsgatan 10B.
Oavsett om du är en erfaren Delphi eller C++Builder-utvecklare eller precis har börjat utforska RAD Studio är detta ett utmärkt tillfälle att träffa andra utvecklare, utbyta erfarenheter och få en inblick i de senaste nyheterna från Embarcadero.
Den här gången riktar vi strålkastarljuset mot Kai, Embarcaderos nya AI-agent för RAD Studio. Kai fungerar som en intelligent utvecklingsassistent som hjälper dig att skriva, förklara, felsöka och modernisera kod direkt i utvecklingsmiljön. Resultatet är snabbare utveckling, effektivare arbetsflöden och nya möjligheter att höja produktiviteten i dina projekt.

Varför ska du delta?

  • Få inspiration och nya insikter inom Delphi, C++Builder och RAD Studio
  • Se hur AI-agenten Kai kan effektivisera din utveckling och hjälpa dig i det dagliga arbetet
  • Ta del av en exklusiv presentation från Antonio Zapater på Embarcadero, som ansluter via Teams och visar hur du får maximal nytta av Kai
  • Delta i frågor och diskussioner direkt med Embarcaderos expert
  • Utbyt erfarenheter med deltagarna på Delphi Meetup Oslo, som ansluter digitalt efter presentationen
  • Nätverka med andra utvecklare i en avslappnad miljö
  • Njut av mat och dryck som sponsras av Alfasoft och Embarcadero

Kan du inte vara med på plats?
Det går självklart bra att delta digitalt under presentationen. Ange detta i anmälningsformuläret så skickar vi en Teams-länk inför eventet.
Har du frågor eller ämnen som du vill att Antonio ska ta upp? Skicka dem gärna till oss i förväg så att han har möjlighet att förbereda sina svar.
Praktisk information
Datum: 2 september 2026
Tid: 16.30–19.00
Plats: Alfasoft, Kungsgatan 10B, Göteborg (4:e våningen, hiss finns)

Anmälan
https://alfasoft.com/events/delphi-meetup-gothenburg/

Related topics

Events in Göteborg, SE
Computer Programming
Delphi

You may also like