Skip to content

[Katowice] Learn Elixir the Hard Way

Photo of
Hosted By
Piotrek S. and Norbert R.

Details

Mam dla Ciebie interesującą propozycję...

Co powiesz na to, żeby nauczyć się nowego języka programowania, nowego paradygmatu oraz świeżego podejścia do współbieżności za jednym zamachem? Zapytasz pewnie, czy to w ogóle możliwe. Zaufaj mi — to jest możliwe, a kiedy spróbujesz, ciężko będzie Ci wrócić do codziennej pracy. ;)

Moim celem jest pokazanie Tobie jak intuicyjne koncepcje (actor model), dodatkowe ograniczenia (paradygmat funkcyjny) oraz ekspresyjność języka programowania pomogą Ci okiełznać typową złożoność, którą widzisz w pracy na co dzień.

Zrobimy to w najbardziej praktyczny sposób — pod koniec dnia, podczas którego zbudujemy wspólnie ciekawy serwis ukryty za API, wykonamy wdrożenie. A potem przetestujemy je wspólnie, żeby udowodnić, że można być produktywnym i tworzyć wydajne rozwiązania od początku.

Przygotowanie sprzętu:

- Przygotuj swój ulubiony edytor / IDE i upewnij się, że masz zainstalowane niezbędne wtyczki, które służą wspieraniu języka Elixir (wystarczy kolorowanie kodu oraz wsparcie narzędzia Mix). Pamiętaj o przygotowaniu również swojego ulubionego terminala.
- Zainstaluj najnowszą wersję języka Elixir - najwyższą dostępną obecnie to 1.6.4.
- Pamiętaj, że Elixir wymaga języka Erlang - najwyższa dostępna obecnie wersja to 20.3.
- Przy instalacji skorzystaj z poniższego poradnika: https://elixir-lang.org/install.html (uwzględnia on instalację zarówno Elixira, jak i Erlanga).
- Jako alternatywę możesz skorzystać z dowolnego menadżera wersji - ja polecam asdf (https://github.com/asdf-vm/asdf, https://github.com/asdf-vm/asdf-elixir oraz https://github.com/asdf-vm/asdf-erlang).
- Jeśli chcesz wdrożyć aplikację na własnym koncie Google Cloud Platform, zainstaluj i skonfiguruj również oficjalne SDK dla GCP.
- Instrukcja: https://cloud.google.com/sdk

SPONSORZY:

- skyrise - https://www.skyrise.tech/
- JetBrains - https://www.jetbrains.com/
- Manning Publications - https://www.manning.com/
- O'Reilly Media - https://www.oreilly.com/
- RevDeBug - https://revdebug.com/
Skyrise Sp. z o.o.
Sobieskiego 2 · Katowice
Google map of the user's next upcoming event's location