Skip to content

[Warszawa] Warsztaty z Git

Photo of
Hosted By
Piotrek S.

Details

Warsztaty całkowicie niezależne od systemu operacyjnego i języka programowania :)
Git jest systemem kontroli wersji, który daje niezwykłe możliwości, zarówno dla organizacji (nawet tych największych), jak i dla osób działających solo, które chcą pracować w sposób uporządkowany.

Zapraszamy na warsztaty osoby przesiadające się z innego systemu kontroli wersji lub nowe w branży. Jeżeli dotychczas jedynie klikałeś commit, push, pull i merge, na warsztatach poznasz wiele bardzo praktycznych komend, które odmienią Twoją pracę z system kontroli wersji. Sprawnie posługując się konsolą, komendami dobranymi do sytuacji i stosując dobre praktyki, zyskasz wiele zaoszczędzonego czasu, a wszystko to wpłynie pozytywnie na jakość pisanego kodu, i nie tylko kodu - gdy polubisz gita, zaczniesz w nim wersjonować wszelkie pisane treści np. artykuły, prezentacje czy książki własnego autorstwa.
Jeżeli korzystasz z konsoli gitowej na co dzień, potrafisz mergować, robić rebase, cherry-pick, przeglądać historię etc. - warsztaty prawdopodobnie będą dla Ciebie zbyt proste i oprócz ciekawostek i dobrych praktyk niewiele z nich wyniesiesz.

Na warsztatach będziemy korzystać jedynie z konsoli i narzędzia kdiff3, z drobnym uzupełnieniem narzędziem gitk. Doświadczenie nauczyło nas, że konsola i proste narzędzia pozwalają najefektywniej pracować z gitem. Dodatkowo korzystając z nich łatwiej zrozumieć filozofię gita i nauczyć się jego sprawnej obsługi, a uzyskaną wiedzę i umiejętności można intuicyjnie odtworzyć w dowolnym klikalnym narzędziu, gdyż narzędzia operują na tych samych komendach, których używamy w konsoli.

🏫 Agenda 🏫

Na szkoleniu chcielibyśmy poruszyć najważniejsze funkcje systemu git, m.in.:
Czym jest git i co odróżnia DVCS od CVCS
Wstępna konfiguracja gita
Wytłumaczenie filozofii gitowej i najważniejszych zagadnień
Podstawowe operacje takie jak commit, revert...
Przeglądanie historii - git log / gitk
Edytowanie istniejących commitów - rebase --interactive, commit --ammend, reset
Praca na branchach
Sytuacje konfliktowe - merge vs rebase
Przenoszenie commitów między branchami - cherry-pick
Praca ze zdalnymi repozytoriami - push & pull
Różne podejścia do zarządzania repozytorium - git flow vs trunk based development
Warsztaty inpisrowane świetną pracą Michała Śliwonia i Marcina Biegały - http://devwarsztaty.pl/warsztaty/2018-03-17/

🏫 Uwaga 🏫

będzie zrzutka na pizze, bo nie mamy sponsora spotkania

🏫 Uwaga 2 🏫
Nie ma blokowania miejsc. Jeżeli nie wiesz czy będziesz mógł przyjść NIE BLOKUJ miejsca. Niestety wiele razy zdarzyło się nam, że część osób nie przyszła na warsztaty lub zwalniała miejsce w dzień warsztatów (!). Nie możemy dopuścić do takich sytuacji, warsztaty mają formę bezpłatną, ale wymagamy w zamian szacunku i zaangażowania. Tym razem będziemy zwracać uwagę na tego typu zagrywki i następnym razem po prostu daną osobę rejestrującą się z miejsca wrzucimy na waiting list.

🏫 Prowadzący 🏫
👥 Krzysztof Morcinek - Pasjonat programowania, głównie na platformie .NET. Lubi pisać kod stabilny, zgodny z wszystkimi best practices (jakiekolwiek one są, czasem trzeba umieć wyważyć zalety różnych rozwiązań). Bardzo ceni prostotę i przejrzystość (również dlatego pisze bloga, pomaga lepiej przekazywać myśli). Nieustannie się uczy, bo w IT bez pogoni za nowinkami skazujemy się na nudną pracę, której nikt inny nie chce wykonać.
👥 Tomasz Skraskowski - Młody pasjonat programowania, kodzi od 12 roku życia. Wychowany na C++, lecz w ostatnich latach skupiony głównie na C#.
Najbardziej lubi rozwijać zdecentralizowane systemy back-endowe, ale ceni sobie możliwość dowiezienia projektu przez wszystkie warstwy, dlatego rozwija się również w dziedzinie front-end.
W wolnym czasie poszerza i utrwala wiedzę oraz umiejętności tak zwanego Software Craftsmanship i pisuje na blogu www.softwaredeveloper.blog
Starberry
Grochowska 306/308 · Warszawa, al
Google map of the user's next upcoming event's location