Skip to content

Samopoznanie poprzez litaraturę. Barthes

Photo of Jan Kalinowski
Hosted By
Jan K.
Samopoznanie poprzez litaraturę. Barthes

Details

Kontynuujemy pregrynacje w kierunku języka, by ukazać się samym sobie w jaśniejszym świetle jako czytelnicy i użytkownicy języka. Naszym przewodnikiem będzie francuski filozof i literaturoznawca Roland Barthes, a tematem – napisana przez niego w roku 1970 książka, o tajemniczym tytule “S / Z”.

Spróbujemy spojrzeć na człowieka od strony jego wytworów, zwłaszcza literatury (Balzakowy ‘Sarrasine’ stanie się tu tyleż przyczynkiem, co i przejawem), którą bada hermeneutyka, a także od strony języka, który bada językoznawstwo. Język, którego używamy do tworzenia dzieł literackich (tekstów "pisalnych i czytalnych") skrywa w sobie kody kulturowe, synekdochy, metonimie, aproksymacje, symbole. Próbując przyłożyć do tego językoznawstwo De Saussure’a, możemy wyłonić poprzez te formy języka pewną ogólną strukturę jako część tego, co stanowi o człowieku. Czy język nie przemawia przez autora w sposób, którego ten może sobie w pełni nie uświadamiać, mówiąc coś więcej niż sama powieść? Co takiego dowiadujemy się o człowieku poprzez taką interpretację Barthesa?

Spróbujemy także pochylić się nad pytaniem w kontekście wcześniejszego studium Waltera Onga o oralności i piśmienności – w jakim stopniu nasze współczesne myślenie jest związane z samym fenomenem alfabetyzmu? Jak bardzo nasze zanurzenie się w kulturze piśmiennej (“mnogości tekstu” słowami Barthesa, czy w “intertekstualności”) wpływa na nasz sposób odbierania rzeczywistości, która jest odbierana poprzez medium tekstu i lektury?

Na spotkanie czytamy:
> Roland Barthes – „S / Z”, przeł. M. Markowski, Warszawa 1999, s. 37-54.

Na realizację naszych spotkań otrzymaliśmy dofinansowanie z programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

===

Skan tekstu: https://fromsmash.com/barthes

Spotkanie poprowadzi gościnnie Adam Jank.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych niniejszym tematem. Tradycyjnie spotkanie ma charakter seminarium: streszczenia omawianego dzieła i niezobowiązującej dyskusji na temat.

Fot. "Madame Camus" (1870), Edgar Degas, Domena Publiczna. Źródło: [Artvee.com](https://artvee.com/dl/madame-camus#00)

Photo of Filozofia człowieka w czasach kryzysu samopoznania group
Filozofia człowieka w czasach kryzysu samopoznania
See more events