Nieświadomość a buddyzm Zen (D. T. Suzuki i C. G. Jung)


Details
Po dłuższej przerwie z powodu rodzinnych obowiązków organizatora, wracamy do naszych spotkań w formule hybrydowej.
Pogłębimy naszą dyskusję i wiedzę dotycząca buddyzmu Zen, a zwłaszcza powiązań nauk Zen z pojęciem nieświadomości (czy utajoną częścią psychiki człowieka), pozostając z naszym przewodnikiem po psychologii Dalekiego Wschodu – D. T. Suzukim. Będziemy mówić o satori-oświeceniu, filozofii życia Zen, a także tym, co takiego mistrzowie Zen chcą wyzwolić w swoich uczniach, gdy wprowadzają ich w “ślepe uliczki” rozumu poprzez zadania-zagadki zwane koan oraz medytację zazen.
Sięgniemy po książeczkę o niepozornym formacie, liczącą zaledwie 162 strony, za to bardzo treściwą i pobudzającą do refleksji (także samego C. G. Junga, który poprzedził ją 25-stronicowym wstępem, do którego nawiążemy).
Z opisu wydawcy: “Daisetz Teitaro Suzuki (1870 - 1966) – jeden z najwybitniejszych znawców i mistrzów buddyzmu Zen, profesor uniwersytetów Otani w Kioto i Columbia University, zarazem człowiek który najbardziej przybliżył Zen człowiekowi Zachodu. Często poszukiwał elementów wspólnych myśli Dalekiego Wschodu i Zachodu. Świetnie znający obydwie kultury Suzuki jest najlepszym przewodnikiem po świecie Zen dla międzynarodowego czytelnika. Napisał między innymi trzy serie Essays in Zen Buddhism, Manual of Zen Buddhism, Mysticism: Christian and Buddhist, Buddyzm Zen i psychoanaliza (z E. Frommem i E. De Martino).
I dalej: “We wprowadzeniu do buddyzmu Zen D. T. Suzuki opisuje naturę, techniki i praktyki Zen z wyjątkową jasnością, mądrością i otwartością. Zen jest opisany przez autora jako podstawowy klucz do zrozumienia kultury Orientu. A zarazem ta książka to klucz (…) dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć psychologię Dalekiego Wschodu. Ale trzeba też pamiętać, że – jak pisze autor – Zen zaczyna się i kończy na osobiście zdobytym doświadczeniu. Ci, którzy nie mogą oprzeć się na własnym doświadczeniu, niczego nie rozumieją. I dalej: Zen z całą mocą i uporem domaga się wewnętrznego duchowego przeżycia”.
Organizator dołączy tym razem do spotkania on-line, pozostałych seminarzystów i gości zapraszamy w miarę możliwości osobiście.
Na spotkanie czytamy: > Daisetsu T. Suzuki – „Wprowadzenie do Buddyzmu Zen”, przeł. A. I M. Grabowscy, Kraków 2022, s. 11-58, 91-121 (opcjonalnie całość).
Skan tekstu:
https://fromsmash.com/suzuki-zen
Link do spotkania online:
https://meet.google.com/qss-zxmp-ggc
Zagaja: Jan (online)
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych niniejszym tematem. Tradycyjnie spotkanie ma charakter seminarium: możliwie krótkiego streszczenia omawianego fragmentu i dyskusji na temat.
Fot. Źródło: Artvee.com

Nieświadomość a buddyzm Zen (D. T. Suzuki i C. G. Jung)