What we're about

FSharping je komunita nadšenců okolo jazyka F# a funkcionálního programování. Chceme se společně učit, předávat si znalosti a společně prošlapávat cesty. Je úplně jedno, jakou úroveň znalostí a zkušeností máš. Vítán je každý, kdo má chuť se vzdělávat a zároveň svoje zkušenosti předávat ostatním. Ať už formou článků nebo na srazech.

Srazy pořádáme s určitou neurčitou pravidelností. Vždy se snažíme sehnat zajímavého řečníka se zajímavým tématem, ale vzít slovo si může každý a popovídat o svých zkušenostech a úspěších s F#, ať ve firmě či na soukromém projektu. Po přednášce si sedneme na pivko.

FSharping je otevřen úplně všem - nadšencům, zvědavcům i profíkům.

Vítejte na FSharpingu!

As an affiliated user group of fsharp.org, the F# Software Foundation, we strive to build a great community of passionate people who care deeply about F#, and want to make our community a safe and welcoming place for everyone. We expect everyone attending our events to be respectful, open, and considerate, and to follow the F# Software Foundation Code of Conduct. If someone's behavior makes you feel uncomfortable or unsafe in any way, please report the issue by emailing conduct@fsharp.org.

Upcoming events (1)

Karel Šťastný - Messaging in Distributed Systems

The times when we developed big monolith systems have passed. Nowadays, systems are often separated into multiple distributed services. This brings us a lot of advantages but also some new challenges. One of the problems we need to solve is communication - how do these services talk to each other? How does one service inform others about changes in its state? How does one service ask another to perform some work for it? I will show you one approach to answering these questions in this talk, Messaging in Distributed Systems. The presentation will be focused more on general principles rather than a concrete technology.

Photos (36)

Find us also at