
What we’re about
Välkommen till Norrköpings nya mötesplats!
Eftersom det verkar saknas aktiva Meetup-grupper i stan tänkte jag att det var dags att ändra på det. Det här är en grupp för dig som vill träffa nya människor, ta en fika/öl och ha intressanta diskussioner bortom kallpratet.
Vad gör vi? Vi väljer ut en passande mötesplats (t.ex en bar/café), tar något att dricka/äta och lär känna varandra. För att göra det enkelt utgår vi från tre enkla rundor:
- Vem är du? (Kort intro om var du kommer ifrån, intressen/fritidssysslor ).
- Dagens ämne: Vi delar med oss av något vi gillar just nu (t.ex. en bok, en hobby, ett kreativt projekt eller en resa).
- Norrköpings-kollen: Har du upptäckt något smultronställe eller event i stan? Vi delar tips med varandra.
Vem är detta för? För dig som är ny i stan, eller för dig som bott här länge men vill vidga dina vyer. Inga förberedelser krävs – bara kom som du är!
Vi ses!
Past events
1
Group links
Organizers
John Forsgren
