What we're about

KozmoZraz is a regular meetup of space geeks, enthusiasts and professionals. Event consists of live talks on space topics and networking. KozmoZraz is organised by Slovak Organisation for Space Activities (https://www.sosa.sk, https://kozmonautika.sk).

Upcoming events (1)

KozmoZraz #2 - Družica Veronika a Hlbinné analogické vesmírne misie

KozmoZraz je stretnutie nadšencov, ale aj odborníkov pre kozmické technológie a skúmanie vesmíru.

Druhý KozmoZraz sa uskutoční 30. marca 2023 od 18:00. Stretnutie sa uskutoční v Lab.Cafe na námestí SNP v Bratislave.

PROGRAM (POZOR ZMENA!):

18:00 Vesmír je ružový! Predstavenie novej slovenskej družice Veronika
V roku 2023 sa do vesmíru na rakete Falcon 9 spoločnosti SpaceX vydá v poradí už tretia slovenská družica.
Družica Veronika bude prvou slovenskou súkromnou vesmírnou misiou a zároveň absolútne prvou ružovou družicou na orbite okolo našej planéty. Technické detaily o projekte nám predstaví Jakub Kapuš, zakladateľ a šéf spoločnosti Spacemanic, ktorá stojí za realizáciou tejto misie.

18:45 Hlbinné analogické vesmírne misie
O svojej potápačskej kariére a o hlbinných simulovaných vesmírnych misiách nám porozpráva jeden z najväčších odborníkov na túto tému doktor Miroslav Rozložník.

Anotácia prednášky

Analógové misie sú experimenty, ktoré sa odohrávajú v prostrediach, ktoré majú fyzikálne podobnosti s extrémnym kozmickým prostredím. Výskumné habitaty v ktorých sa realizujú analógové misie, sa zvyčajne nachádzajú v izolovaných, uzavretých a extrémnych prostrediach, ako sú púšte, polárne oblasti, lávové polia, bunkre a zariadenia pod vodou. Vesmírne analógové misie ktoré sa realizujú pod vodou sa dajú považovať za najpresnejší simuláciu vesmírnych letov. V súčasnosti sú na celom svete funkčné tri podvodné analógové habitaty. Dva sa nachádzajú v oceáne a len jeden sa nachádza v sladkých vodách – Deep Lab 03. Uvedený habitat, ktorý sa nachádza v Českej republike, je najmenší mobilný podvodný habitat s vnútorným objemom 20 m3. Doteraz sa v ňom uskutočnili 2 podvodné misie a jedna hybridná. Počas týchto misií sa uskutočnili rôzne psychologické, fyziologické a environmentálne experimenty. Habitat je vybavený rôznymi senzormi na nepretržité monitorovanie posádky a habitatu samotného. Je ho možné využiť na školenia, testovanie, vzdelávanie a výskumné aktivity. Možnosti pre účasť a spoluprácu na nasledujúcich misiách budú čoskoro zverejnené.

19:30 Pokec a pivo

Find us also at