Skip to content

IO, Resource i Ref w prawdziwych aplikacjach & Jak człowiek myśli o kodzie

Photo of
Hosted By
Szymon R. and 3 others
IO, Resource i Ref w prawdziwych aplikacjach & Jak człowiek myśli o kodzie

Details

Już w czwartek, 8. grudnia zapraszamy na kolejne spotkanie grupy KSUG, tym razem na scenie wystąpią Michał Płachta i Szymon Rodziewicz.

Data: 08.12.2022, 18:00
Miejsce: Targowa2, Kraków

Agenda:

🎙️ ’Jak używać IO, Resource i Ref w prawdziwych aplikacjach' - Michał Płachta

Niemutowalność staje się coraz popularniejsza w wielu językach programowania. Programiści używają niemutowalnych typów i wartości aby ich produkty były bardziej testowalne i utrzymywalne.
Prawdziwe aplikacje potrzebują jednak czegoś mutowalnego: potrzebują stanu, pobierania danych z zewnątrz, wielu wątków oraz tworzenia i zwalniania zasobów.
W tym talku pokażę jak wygląda aplikacja używająca niemutowalnych typów jak IO, Resource i Ref. Wspólnie napiszemy kod pobierający dane z bazy Wikidata, obrabiający te dane według reguł biznesowych i prezentujący je użytkownikowi.

🎙️ ’Jak człowiek myśli o kodzie, i jak tę wiedzę wykorzystuje Scala Toolkit.’ - Szymon Rodziewicz

Język programowania jest narzędziem, które człowiek wykorzystuje do komunikacji z maszyną. Stosunkowo prosto jest opisać wydajność, czy wynik wykonania określonego kodu przez maszynę.
Jak jednak zmierzyć i określić to jak mózg operuje na tym kodzie? To pytanie staje się szczególnie ważne w kontekście coraz szybszego rozwoju narzędzi oraz paradygmatów w programowaniu.
Szczęśliwie, odkrycia w obszarze kognitywistyki oraz neurokognicji z ostatnich lat przybliżają nas do odpowiedzi. O tej perspektywie, wraz z jej wykorzystaniem w Scala Toolkit, opowiem podczas tej prelekcji.

Prelegenci:

🎙️ Michał Płachta
Programista z wieloletnim doświadczeniem w językach OOP i FP. Autor książki “Grokking Functional Programming”. Bloguje na michalplachta.com.

🎙️ Szymon Rodziewicz
Szymon zajmuje się rozwojem kompilatora Scali 3 oraz inicjatywami powiązanymi z ekosystemem języka. Obecnie, wraz ze Scala Center, prowadzi projekt Scala Toolkit.

Sponsorzy wydarzenia: VirtusLab & OnAir Entertainment 💪

Krakow Scala User Group
Krakow Scala User Group
See more events
Targowa 2 · Kraków