Elokuun 2025 LahtiSec meetup @ Pikkuteatteri


Details
Tervetuloa LahtiSecin Elokuun 2025 Meetupiin Pikkuteatteriin!
Tämä meetup pidetään suomeksi 🇫🇮
Tapahtuma ja teema:
LahtiSecin kymmenennen meetup-tapahtuman ohjelma koostuu kolmesta puheenvuorosta. Jatkamme myös "Kyberiä Lahest" -sarjaa, jossa paikalliset kyberturvallisuuden tekijät, tuottajat, tutkijat, ammattilaiset ja harrastajat pääsevät kertomaan omista ajatuksistaan.
Tilaisuus on luonteeltaan ns. afterwork, eli rentoa meininkiä ilman turhaa seminaarijäykkyttä. Puheenvuorot ja esitykset toimivat illan runkona ja inspiroivat keskustelua. Tilaisuus yhdistää osallistujien välistä verkostoitumista, ajatusten vaihtoa ja vapaamuotoista illanviettoa.
Rekisteröinti:
Tilaisuus on yksityistilaisuus, johon rekisteröidytään. Klikkaa siis tässä tilaisuuden Meetup-sivulla tuolla alareunassa: Attend -nappulaa. Voit luoda meetup-tunnuksen myös keksityllä nimellä, jos anonymiteetti on prioriteetti.
Tapahtumapaikka:
Pikkuteatteri on upea tila, jonka narikkakerroksesta on suora kulku Tirra-ravintolan puolelle. Tirrassa on tarjolla hyvä valikoima pienpanimo-oluita ja muutama flipperi.
Tarjoilut:
Tirran myyntipisteeltä voi noutaa omakustanteisesti juomia mukaan tapahtumaan (menu). Mahdollisen sponsorin ilmestyessä voimme laittaa lämpiöön tarjolle kenties pizzaa ja limpparia. Sponsori on siis vielä haussa. Jos sulla on firman luottokortti kylmänä, niin ota yhteyttä. Otetaan siihen vähän lämpöä :-)
Aikataulu:
- 17:30 Ovet Auki
- 18:00 Tervetuloa - LahtiSec info
- 18:15 🎤 Kyberiä (melkein) Lahest': Antti Laatikainen: TBA
- 19:00 Tauko
- 19:15 🎤 Iiro Uusitalo: Yksi DDoS, kiitos!
- 20:00 Tauko
- 20:15 🎤 Mikko Hyppönen: TLP:CLEAR
- 21:00 🚪 Pikkuteatteri sulkeutuu
- Ilta ja keskustelut jatkuvat Tirran puolella
Esiintyjät:
🎙️ Antti toimii Reversecin (entinen WithSecure) konsultointiyksikön hallinnollisen tietoturvan ja riskienhallinnan tiimin johtavana konsulttina. Antti edustaa omassa tekemisessään käytännönläheistä konsultaatiota, sujuvasti yhdistelen hänen taustansa verkko- ja tietoturva-arkkitehtuurin, hallinnon ja hallintamallien osaamisia. Hän myös kouluttaa ja mentoroi sekä Reversecillä että asiakasyrityksissä.
Antin konsultoinnin toimeksiannot liittyvät pitkälti erilaisten vaatimustenmukaisuuden ohjelmien, kuten ISO 27001 ja PCI DSS, rakentamiseen sekä erilaisten tietoturvakehysten tai säädösten, kuten GDPR, NIS2, DORA tai Katakri, noudattamisen arviointiin. Hän muuntaa työkseen vaatimukset asiakkaan tilanteeseen osuviksi teknisiksi, operatiivisiksi ja toiminnallisiksi määritelmiksi ja osaa tukea niiden tehokasta toteuttamista.
🎙️ Iiro Uusitalo (Supercell Oy) on palkittu tietoturvakonsultti, jolla on tausta ohjelmistokehityksessä ja IT-toimintaympäristöissä. Viimeisen 20 vuoden aikana hän on osallistunut vaativimpiin sovellusprojekteihin kehittäjänä, infrastruktuuriarkkitehtina, projektipäällikkönä ja tietoturvakonsulttina. Hän rakastaa haastavien teknisten ongelmien ratkaisemista ja kehitystiimien auttamisesta.
🎙️ Mikko Hyppönen, tutkimusjohtaja, Sensofusion Oy
Käyttäytyminen tilaisuudessa:
- Kunnioita muiden yksityisyyttä
- Noudata Chatham House säännöstöä: https://www.chathamhouse.org/about-us/chatham-house-rule
- Älä ole ääliö

Elokuun 2025 LahtiSec meetup @ Pikkuteatteri