Next Meetup

Yazılımcının Özgürlüğü ve Özgür Yazılım ilişkisi
Özgür yazılım kullanıcılara çalıştırma, öğrenme, dağıtma ve değiştirme özgürlüklerini sunarken yazılım geliştiricilere de özel mülk yazılımların açamayacağı kapıları açar. Geliştiricilerin birbirlerinin tecrübelerinden faydalanmalarını ve tekerleği yeniden keşfetmeye gerek kalmadan etik bir şekilde çalışmalarına olanak verir. Bu sunumda bireysel ve kurumsal olarak geliştirilen yazılımları özgür yazılım olarak nasıl lisanslayabiliriz, hangi lisansları birlikte kullanabiliriz, açık kaynak ve özgür yazılım arasında nasıl farklar vardır gibi soruların cevapları üzerinde durulacaktır. KONUŞMACI: NECDET YÜCEL Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde yaklaşık 20 yıldır çalışıyorum. 15 yıldan uzun süre üniversitenin sistem yöneticiliğini yaptım. Parasız yatılı olarak geçen lise eğitiminden sonra inşaat mühendisliği, matematik, bilgisayar mühendisliği ve fizik bölümlerinde lisans ve lisansüstü eğitimler aldım. 13 yıldır Akademik Bilişim Konferansının düzenleme kurulundayım. INETD, isoc-tr ve TDF üyesiyim. Özgür yazılım çevirisi konusunda uzun zamandır çalışıyorum. Ülkenin yarısından fazlasını özgür yazılım kavramı üzerinde konuşmak için dolaşmış olmalıyım. Bilgisayar mühendisliği bölümünde temel ilgi alanım özgür yazılımlar. Her yıl gayretli ve akıllı genç delikanlılarla ve genç kadınlarla çalışma fırsatını hayatımın şansı olarak görüyorum. Genel olarak özgür yazılımlarla ilgili olmakla birlikte diğer fikirlerimi de www.nyucel.com adresinde yazıyorum.

Akasya Alışveriş Merkezi

Akasya, Üsküdar 34660 İstanbul / Türkiye 0216 325 03 72 · Istanbul

Upcoming Meetups

Past Meetups (29)

What we're about

Public Group

Bizler, kaliteli yazılımların ancak kaliteli yazılımcılar tarafından yazılabileceğine inanan bir grup tutkulu, disiplinli ve motive yazılım profesyoneliyiz. Biz kendimizi birer zanaatkar olarak görüyoruz. Çıraklıktan ustalığa giden zorlu bir yolculuktayız. Öğrenmeye bitmek bilmeyen bir istek duyuyoruz ve işimizi hakkını vererek yapmak istiyoruz. İşimizi hakkını vererek yapabilmenin tek yolun da yeteneklerimizin sürekli gelişmesi ve belli önemli değerlere sahip olmamızdan geçiyor olduğunu düşünüyoruz.

TDD, Pair Programming, Code Review, Refactoring, Clean Code, Design Patterns gibi kavramları sürekli konuşuyoruz ve tartışıyoruz. Benimsediğimiz bu yazılımda profesyonellik hareketinin ana kaideleri bir manifestoda yazılı.

Yazılım Ustalığı (Yazılımda Ustalaşmak) Manifestosu

Yüksek emeller peşinde koşan Yazılım Ustaları olarak bizler, profesyonel yazılım geliştirme çıtasını, bizzat uygulayarak ve başkalarının bu mesleği öğrenmelerine yardım ederek yükseltiyoruz. Bu çalışmaların sonucunda:

Sadece çalışan yazılıma değil,ustaca üretilmiş yazılıma da
Sadece değişikliğe cevap vermeye değil,sürekli değer katmaya da
Sadece bireylere ve etkileşimlere değil,profesyoneller topluluğuna da
Sadece müşteri ile işbirliğine değil,üretken ortaklığa da

Değer vermeye kanaat getirdik. Sol taraftaki maddeleri takip etmekle birlikte, sağ taraftaki maddeleri vazgeçilmez bulmaktayız.

http://manifesto.softwarecraftsmanship.org/#/tr

Bizler işini dosdoğru yapmak isteyen yazılım profesyonelleriyiz. Bu yolculukta bizle beraber ter dökmeye ne dersin? Seni aramıza bekliyoruz.

Members (3,091)

Photos (105)