Svensk-Tyskt Mingel i Berlin (OBS! Söndag) #99


Details
Hej allihopa 😀!
📢 För nästa mingel har vi återigen det roliga upplägget att prata både svenska 🇸🇪 och tyska 🇩🇪. Vi hoppas med detta att nå ut till de som vill konversera på båda dessa språk, vare sig det är ens modersmål eller för att träna på att använda språken. Idén är som vanligt att samtala och ha trevligt!
Första timmen pratar vi enbart svenska och andra timmen pratar vi enbart tyska.
För detta tillfället så träffas vi söndag 27 juli kl 11:00 ⏰. Vi träffas på Café Sommerlust vid Schloss Schönhausen för en förmiddagsfika/brunch ☕. Närmaste station är spårvagnen Hermann-Hesse-Str./Waldstr. eller S-Bahn Pankow.
📢 OBS! Detta tillfälle är alltså på en söndag! Café Sommerlust ligger en bit norrut i Berlin, se till att du planerar tillräckligt tid för att ta dig dit!
Du hittar oss genom den svenska flaggan (🇸🇪) vi ställer på bordet!
💬 OBS: Det här är en konversationsgrupp, dvs. du borde redan kunna förstå och prata tillräckligt bra för att aktivt kunna delta i samtalet på svenska och tyska. Tack för din förståelse.
Glöm inte att anmäla dig om du vill vara med och avanmäl dig om du inte kan komma trots allt, tack 😊.
Ser fram emot att mingla med er, ses där!
Baptiste & Paula

Svensk-Tyskt Mingel i Berlin (OBS! Söndag) #99