Skip to content

Podziel się dzielnicą – historie lokalne

Photo of Nowy
Hosted By
Nowy
Podziel się dzielnicą – historie lokalne

Details

Dlaczego warto zainteresować się swoim sąsiedztwem? Jakie skarby i opowieści ukrywa nasza najbliższa okolica? Jak odkrywać tajemnice podwórka, dzielnicy i miasta, w którym mieszkamy? Czym jest materialne i niematerialne dziedzictwo przemysłowe regionu i dlaczego należy je chronić? O tym wszystkim opowiedzą osoby realizujące projekt „Podziel się dzielnicą”, czyli cykl spacerów przybliżających dziedzictwo Katowic mieszkańcom poszczególnych dzielnic. Wytłumaczą też, dlaczego spacery, które zorganizowali, były niezwykłe i w jaki sposób uczestnicy zostali zachęceni do snucia własnych historii na temat ich miejsca życia, pracy i odpoczynku.

„Podziel się dzielnicą” to jedno z działań podjętych przez Katowice Miasto Ogrodów w ramach starań o Europejską Stolicę Kultury 2029. Przedstawiciele instytucji w trakcie dyskusji opowiedzą, jak projekt wpisuje się w starania o ten tytuł. Spróbują też doradzić, jak samemu zacząć lepiej poznawać własną okolicę i jej dziedzictwo, oraz jak ważna jest nasza pamięć i chęć dzielenia się wiedzą w kontekście miejsc i miasta.

Prelegenci:
Oskar Adamus – Badacz i menedżer kultury. Od ponad dziesięciu lat związany z instytucją Katowice Miasto Ogrodów, gdzie obecnie kieruję biurem Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Magdalena Czerny-Kehl – Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Menedżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz Akademię Dziedzictwa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Koordynatorka wielu interdyscyplinarnych projektów kulturalnych i artystycznych. Przez wiele lat związana z Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie odpowiadała za takie projekty, jak Biennale Industrii oraz Szychta kreatywna. Pomysłodawczyni programu rezydencji artystycznych pn. Performatywny Magazyn. W instytucji Katowice Miasto Ogrodów pełni funkcję zastępcy kierowniczki Działu Komunikacji. Jako członkini zespołu biura ESK realizuje między innymi działania związane z projektem „Podziel się dzielnicą”. Interesują ją zagadnienia związane z procesem rewitalizacji, w szczególności w zakresie współpracy ze społecznością lokalną oraz interpretacją dziedzictwa poprzez projekty Artystyczne.

dr Adam Pisarek – Kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego. Wcześniej związany również z Muzeum Śląskim (gdzie pracował na stanowisku kuratora w Dziale Edukacji). W swoich badaniach zajmował się m.in. gościnnością jako kulturową praktyką utrwalania więzi międzyludzkich oraz znaczeniem fotografii domowej w budowaniu poczucia wspólnoty losów w małych społecznościach Podkarpacia. Interesują go przedsięwzięcia na przecięciu teorii kultury, etnografii i sztuki. Poza pracą badawczą, zajmuje się edukacją kulturową i popularyzacją wiedzy o dziedzictwie regionu. Jest założycielem i koordynatorem Akademii Interpretacji Dziedzictwa Antropocenu na Wydziale Humanistycznym UŚ. Działając z grupą Niebotyki, przyczynił się do powstania albumu edukacyjnego Drapacz chmur i inne wynalazki. Współpracował z ASP w Katowicach jako jeden z kuratorów wystawy Temat: rzeka przygotowanej na Światowe Forum Miejskie WUF11. Jest związany z projektem Podziel się dzielnicą realizowanym przez biuro ESK.

Spotkanie jest częścią otwartych wydarzeń Festiwalu WUD Silesia "Miasto Wiedzy". Wstęp wolny.

COVID-19 safety measures

Event will be indoors
The event host is instituting the above safety measures for this event. Meetup is not responsible for ensuring, and will not independently verify, that these precautions are followed.
Photo of Akademia WUD Silesia group
Akademia WUD Silesia
See more events
Kato Science Corner x MetroLab GZM
Młyńska 2 · Katowice