Podziel się dzielnicą – historie lokalne


Details
Dlaczego warto zainteresować się swoim sąsiedztwem? Jakie skarby i opowieści ukrywa nasza najbliższa okolica? Jak odkrywać tajemnice podwórka, dzielnicy i miasta, w którym mieszkamy? Czym jest materialne i niematerialne dziedzictwo przemysłowe regionu i dlaczego należy je chronić? O tym wszystkim opowiedzą osoby realizujące projekt „Podziel się dzielnicą”, czyli cykl spacerów przybliżających dziedzictwo Katowic mieszkańcom poszczególnych dzielnic. Wytłumaczą też, dlaczego spacery, które zorganizowali, były niezwykłe i w jaki sposób uczestnicy zostali zachęceni do snucia własnych historii na temat ich miejsca życia, pracy i odpoczynku.
„Podziel się dzielnicą” to jedno z działań podjętych przez Katowice Miasto Ogrodów w ramach starań o Europejską Stolicę Kultury 2029. Przedstawiciele instytucji w trakcie dyskusji opowiedzą, jak projekt wpisuje się w starania o ten tytuł. Spróbują też doradzić, jak samemu zacząć lepiej poznawać własną okolicę i jej dziedzictwo, oraz jak ważna jest nasza pamięć i chęć dzielenia się wiedzą w kontekście miejsc i miasta.
Prelegenci:
Oskar Adamus – Badacz i menedżer kultury. Od ponad dziesięciu lat związany z instytucją Katowice Miasto Ogrodów, gdzie obecnie kieruję biurem Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Magdalena Czerny-Kehl – Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Menedżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz Akademię Dziedzictwa w ramach Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Koordynatorka wielu interdyscyplinarnych projektów kulturalnych i artystycznych. Przez wiele lat związana z Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie odpowiadała za takie projekty, jak Biennale Industrii oraz Szychta kreatywna. Pomysłodawczyni programu rezydencji artystycznych pn. Performatywny Magazyn. W instytucji Katowice Miasto Ogrodów pełni funkcję zastępcy kierowniczki Działu Komunikacji. Jako członkini zespołu biura ESK realizuje między innymi działania związane z projektem „Podziel się dzielnicą”. Interesują ją zagadnienia związane z procesem rewitalizacji, w szczególności w zakresie współpracy ze społecznością lokalną oraz interpretacją dziedzictwa poprzez projekty Artystyczne.
dr Adam Pisarek – Kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego. Wcześniej związany również z Muzeum Śląskim (gdzie pracował na stanowisku kuratora w Dziale Edukacji). W swoich badaniach zajmował się m.in. gościnnością jako kulturową praktyką utrwalania więzi międzyludzkich oraz znaczeniem fotografii domowej w budowaniu poczucia wspólnoty losów w małych społecznościach Podkarpacia. Interesują go przedsięwzięcia na przecięciu teorii kultury, etnografii i sztuki. Poza pracą badawczą, zajmuje się edukacją kulturową i popularyzacją wiedzy o dziedzictwie regionu. Jest założycielem i koordynatorem Akademii Interpretacji Dziedzictwa Antropocenu na Wydziale Humanistycznym UŚ. Działając z grupą Niebotyki, przyczynił się do powstania albumu edukacyjnego Drapacz chmur i inne wynalazki. Współpracował z ASP w Katowicach jako jeden z kuratorów wystawy Temat: rzeka przygotowanej na Światowe Forum Miejskie WUF11. Jest związany z projektem Podziel się dzielnicą realizowanym przez biuro ESK.
Spotkanie jest częścią otwartych wydarzeń Festiwalu WUD Silesia "Miasto Wiedzy". Wstęp wolny.
COVID-19 safety measures

Podziel się dzielnicą – historie lokalne