73. Spotkanie Data Community Katowice

This is a past event

34 people went

Location image of event venue

Details

Zapraszamy serdecznie na ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie naszej społeczności. Tym razem nie robimy sesji online - wystąpi dwóch prelegentów na miejscu - Łukasz Danek i Adrian Chodkowski. Będzie też pizza i networking.

Spotykamy się w czwartek 29 czerwca 2017 r. o 17:55 w Altkom Akademia w Katowicach, ul. Opolska 22, piętro III (wejście obok klubu SPIŻ Katowice, w windzie proszę nacisnąć przycisk IIIA). Lokalizacja na mapie: https://goo.gl/maps/EVRb12QqiBF2

Agenda

17:55 - 18:00 — Powitanie, rozpoczęcie spotkania
18:00 - 19:00 — "Testy jednostkowe w tSQLt" - Łukasz Danek
19:00 - 19:30 — Przerwa integracyjna, networking
19:30 - 20:30 — "Hekaton - czyli o co chodzi w in-memory OLTP" - Adrian Chodkowski
20:30 - 20:45 — Zakończenie spotkania.

Rejestracja — wstęp wolny, ale bardzo prosimy o rejestrację.

Testy jednostkowe w tSQLt

tSQLt jest frameworkiem open-source do tworzenia testów jednostkowych bazy danych. Testowanie bazy danych jest trudnym zadaniem i bardzo często pomijamy w fazie testów aplikacji. Na sesji pokażę jak zacząć prace z tym frameworkiem oraz w jaki sposób tworzyć bazodanowe testy jednostkowe.

ŁUKASZ DANEK

Senior BI Deveper w firmie EBICOM Sp. z o.o. Od 5 lat zajmuję się rozwiązaniami BI opartymi na MS SQL od baz OLTP, zasileniami hurtowni danych, kostkami OLAP, raportami na środowiskach on-premise oraz SQL AZURE. Posiadacz certyfikatów MCP, MCSA, MCST.

Hekaton - czyli o co chodzi w in-memory OLTP

Przechowywanie i przetwarzanie danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej stało się standardem jeśli chodzi o bazę danych SQL Server i usługi z nią związane. Microsoft od lat wprowadza nowe funkcjonalności in-memory umożliwiające sprawną analizę danych takie jak indeksy Columnstore czy silnik xVelocity zaimplementowany w Power BI, Tabular czy chociażby Power Pivot. Jednakże technologie in-memory nie są przewidziane tylko i wyłączenie do zadań analitycznych - wraz z SQL Server 2014 pojawił się Hekaton czyli przetwarzanie w pamięci operacyjnej radzące sobie z obciążeniem OLTP. Ponadto wersja 2016 zniosła niektóre ograniczenia dzięki czemu technologia ta może znaleźć zastosowanie w wielu organizacjach. Podczas sesji przedstawiony zostanie schemat działania memory optimized tables, hash i range indeksów oraz natywnie kompilowanych procedur składowanych. Całość okraszona zostanie zestawem demonstracji przedstawiających zalety jak i wady omawianych technologii.

ADRIAN CHODKOWSKI

Ekspert z zakresu platformy danych i business intelligence. Posiadacz licznych certyfikatów takich jak MCP, MCSA, MCSE związanych z platformą danych Microsoft i rozwiązań Business Intelligence. Na co dzień pracuje w charakterze konsultanta z całym przekrojem narzędzi firmy Microsoft -od optymalizacji baz OLTP po pisanie skryptów w języku M w katowickim oddziale firmy JCommerce. Uwielbia dzielić się wiedzą dlatego też dużo pisze i mówi na tematy związane z technologiami platformy danych Microsoft. Główny organizator i mentor pierwszego hakatonu poświęconego platformie danych Microsoft o nazwie SiriusCoding, autor bloga seequality.net. W sferze zawodowej interesują go przede wszystkim technologie związane z przetwarzaniem i składowaniem danych.

Zapraszamy do rejestracji i do zobaczenia!