Past Meetup

Global Day of Coderetreat 2017 Festival

This Meetup is past

52 people went

Location image of event venue

Details

2009’dan bu yana dünya üzerinde onbinlerce yazılımcı, kaliteli yazılım geliştirme pratiklerinden pair programming ve test driven development ile kod tasarım atölyeleri düzenliyor. İstanbul ayaklarından birini de biz düzenliyoruz. Sen de bize katılmak istemez misin?

Tüm dünyada aynı günde düzenlenecek bu festivalin detaylarına http://gdcr.coderetreat.org (http://gdcr.coderetreat.org/) adresinden erişebilirsin.

Software Craftsmanship Turkey (https://www.meetup.com/Software-Craftsmanship-Turkey) ve Agile Turkey (http://www.agileturkey.org) ortak etkinliğine seni de bekliyoruz.

YAZILIM GELİŞTİRİRKEN ÇOK EĞLENECEĞİZ!

Daha iyi bir yazılımcı olmamıza yardımcı olacak bu keyifli ve eşsiz etkinliğe siz de katılın.Tüm gün sürecek ve yoğun olarak kodlayacaksınız.

Toplamda 6 oturum gerçekleştirecek, her oturumda farklı yöntemler ile kodlayacaksınız.Her oturumda farklı kısıtlamalar ve yöntemler ile kodumuzu tasarlayacağız.İyi yazılım geliştirme ilkelerini ve pratiklerini (Eşli Programlama, SOLID, Basit Tasarımın Kuralları, TDD) deneyimleme fırsatı yakalayacağız. Herhangi bir programlama dilli kullanılabilir. (Java, C# gibi bir kısıtlamamız yoktur)

Dünyadaki diğer GDCR şehirleri ile online video bağlantısı gerçekleştireceğiz.

KATILIM KOŞULLARI <== MUTLAKA OKUYUNUZ !!!!!!

Katılmak için bu sayfa üzerinden kayıt olmak ve aşağıdaki birkaç noktaya dikkat etmen yeterli.

* Mutlaka kendi dizüstü bilgisayarını yanında getirmelisin.

* Tüm gün kod ve test yazacağımız için mutlaka IDE'ni (Eclipse, IntelliJ Idea gibi), testing frameworklerini (JUnit gibi) ve build araçlarını (Maven, Gradle gibi) hazır etmelisin.

* Programlama dili ve teknoloji zorunluluğu yoktur.Bir unit test framework ve mock framework kullanmayı bilmelisin. Bilmeden gelirsen eğer takip etmekte çok zorlanabilirsin.

Eğer daha önce test yazdıysan, nasıl test yazılır biliyorsan bu etkinlik tam senin için. Çünkü bu etkinlikte geçmişten getirdiğin yazılım alışkanlıklarını unutman gerekecek, ve çok eğleneceksin.

GÜNÜN AJANDASI

09:00-09:30 Katılım ve Kayıt.

09:30-10:00 Code Retreat tanıtım ve bilgilendirme

10:00-12:30 Oturumlar (kodlama, kodlama, kodlama..)

12:30-13:30 Öğle Yemeği

13:30-17:00 Oturumlar (kodlama, kodlama, kodlama..)

17:00-17:30 Retrospective

MEKAN

Geçen senelerde olduğu gibi bu sene de etkinliğimiz Sony Eurasia'nın Ümraniye'deki ofisinde gerçekleşecek.

Açık Adres: Sony Eurasia, Üntel sokak, Onur Ofis Park Plaza No:10 Ümraniye, İstanbul

Maps: https://goo.gl/maps/soTCzjo9nxp

ATÖLYE USTASI - LEMİ ORHAN ERGİN

iyzico'da Agile Software Craftsman ve Agile Practice Lead görevlerini yürüten Lemi Orhan Ergin, 10 yılı aşkın bir süredir büyük kurumsal yazılım projelerine liderlik etmekte, yazılım geliştirmekte, teknik mükemmeliyet ve çevik yazılım geliştirme konularında koçluk yapmakta ve eğitimler vermektedir. 2013 senesinden bu yana Coderetreat’lerde atölye ustası olarak yer almaktadır.

ATÖLYE USTASI - UMUT IŞIK

Umut Işık Sony'de PHP Sub-Competency Lead olarak çalışıyor. 15 yıllık kariyeri boyunca birçok web tabanlı projede çalıştı. Çoğunlukla LAMP üzerinde geliştirmeler yaptı. Şimdi ise fonksiyonel programlama ve hibrid mobil uygulama geliştirme ile ilgileniyor. Boş zamanlarını etkinliklere katılarak ve yeni teknolojileri öğrenerek geçiriyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bu bir eğitim ya da seminer mi?

Hayır bu bir eğitim ya da seminer değildir. Biri size eğitim vermeyecek. Tamamen siz kodlayacak, siz kendiniz kodlarken farklı yazım yolları keşfedeceksiniz.

Unit test yazmayı bilmiyorum. Yine de katılabilir miyim?

KatılMAmanızı tavsiye ederiz. Katılırsanız hem sıkılacak hem de kodlarken ciddi sorun yaşayacaksınız.

Yeni mezunum / çok deneyimli yazılımcıyım. Katılmalı mıyım?

Etkinlikte her tecrübe grubunun kendinde bulacağı birçok fayda bulunuyor. Ancak en çok faydayı deneyimli yazılımcılar alacaktır.

Makinamı getiremeyeceğim. Oraya gelenler ile pair yapılacak nasıl olsa. Katılabilir miyim?

Kendi makinanızı getirmeniz çok önemli. Bir oturumda sizin, başka bir oturumda başka birinin makinası kullanılabilir. O nedenle makinanız yoksa katılmamanızı öneririm.

Arada çıkmak zoruna kalabilirim. Bazı oturumlara katılmasam olur mu?

Tüm gün sürecek etkinlikteki tüm oturumlara katılımınız önemlidir. Arada çıkacağınız şimdiden belli ise hiç katılım göstermemeniz daha iyi olacaktır.

C ya da Cobol gibi unit testin kolayca yazılamadığı diller biliyorum. Katılmalı mıyım?

Katılımda en önemli koşul unit test yazabiliyor, unit test ve mock framework'lerini kullanmayı biliyor olmanız. Kullandığınız programlama dilinin bir önemi yok.

Workshop'daki anlatım dili nedir?

Türkçe gerçekleşecek.

Kahvaltı ve öğlen yemeği yiyecek miyiz?

Evet, kahvaltılık, içecekler ve öğlen yemeği ikramlarımızdır.

Geçmiş senelerde GDCR'ye katıldım. Yine aynısı mı olacak?

Bu sene diğer senelerden farklı olarak seanslarımızın birçoğunun kısıtlamalarını güncelledik. Birçok kısıtı ilk kez deneyimleyeceksiniz.

Alınan kesin kayıt mı?

Şu anda aldığımız ön kayıtlardır. Kesin kayıt için sizlere etkinlik haftasında ayrı bir anket göndereceğiz.