Allegro Tech Talks #21 - iOS

Hosted by allegro Tech

Public group
allegro Tech
allegro Tech
Public group
Location image of event venue

Details

Cześć,

Tym razem na Allegro Tech Talks w Poznaniu skupimy się na iOS!

***REJESTRACJA***
Prosimy o rejestrację poprzez https://www.eventbrite.com/e/allegro-tech-talks-21-ios-tickets-73084031305
Po zarejestrowaniu otrzymasz e-mail z potwierdzeniem oraz Twoim biletem. Kod QR będzie potrzebny przy wejściu na wydarzenie :)
*******

AGENDA

18:00 - 18:30 - Breaking the monolith: Modularyzacja - Krzysztof Pawski i Tomasz Gębarowski

18:30 - 18:45 - przerwa na przekąski

18:45 - 19:30 - Testy jednostkowe komponentów asynchronicznych wykonywanie synchronicznie - Maciej Piotrowski

19:30 - 19:45 - SwiftUI Evolution or revolution? - Piotr Wesołowski

Wszystkie prezentacje będą streamowane na fb allegro tech.

Breaking the monolith: Modularyzacja - Krzysztof Pawski i Tomasz Gębarowski

Osiem lat temu, gdy zaczynaliśmy pracę nad aplikacją Allegro na iOS, nie było jeszcze Swifta, nasz zespół był bardzo mały i nikt nie przejmował się problemem skalowania. Od tego czasu aplikacja bardzo się rozwinęła, kod się skomplikował, a ilość programistów wzrosła. Kilka zespołów musi sobie teraz radzić z konsekwencjami wyborów, które zostały podjęte w czasach gdy programowanie aplikacji mobilnych było jeszcze czymś niszowym.

Prezentacja jest subiektywną podróżą przez zmiany w aplikacji Allegro, których wynikiem była transformacja monolitu w architekturę opartą o moduły. Opowiemy jak nasza architektura ewoluowała, jak przeskalowaliśmy nasz proces, co udało nam się ulepszyć, a co poszło źle. A wszystko to z dozą pragmatyzmu i w oparciu o doświadczenia przy skutecznym rozbiciu monolitu backendowego w architekturę mikroserwisów. Pokażemy, że te dwa światy, backend i mobile cierpią z tych samych problemów powstających w trakcie skalowania procesu.

Krzysztof Pawski - Programista iOS z sześcioletnim doświadczeniem. Aktualnie pracuje od trzech lat w Allegro gdzie stara się wykorzystywać zdobytą dotychczas wiedzę do tworzenia dobrego i czystego kodu.

Tomasz Gębarowski - Programuje większą część swojego życia, od 8 lat tworzy aplikacje iOS, od niedawna jest także Team Leaderem. Pracował dla branży telekom, bankowości, e-commerce zarówno w korporacjach jak i start-upach. W Allegro pracuje od 2018 roku.

Testy jednostkowe komponentów asynchronicznych wykonywanie synchronicznie - Maciej Piotrowski

Aplikacje mobilne są zwykle wielowątkowe. Wykonujemy operacje interfejsu użytkownika na głównym wątku a ciężkie zadania (np. operacje sieciowe, parsowanie JSON, zapis do pliku na dysku) na wątkach roboczych. Gdybyśmy chcieli przetestować obiekt, który używa wątku roboczego do wykonania pracy, użylibyśmy XCTestExpectation i czekaliśmy na zakończenie operacji asynchronicznej. Czy jest inna opcja, aby przetestować zakładane zachowanie obiektu?

Maciej Piotrowski - pasjonat-deweloper iOS, który przykłada dużą wagę do szczegółów i jakości kodu. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje projekty związane z lokalizacją, iBeacon, komunikacją Bluetooth LE i VoIP.

SwiftUI Evolution or revolution? - Piotr Wesołowski

Jeżeli zastanawiasz się co ma wspólnego ekspres do kawy, nowe BWM i strony HTML z najnowszym rozwiązaniem rodem z Cupertino, to ta prezentacja jest dla Ciebie! Niezależnie czy o SwiftUI jeszcze nic nie słyszałeś czy już stworzyłeś aplikację z jego pomocą, znajdziesz coś dla siebie. Pozwól sobie na poznanie nowej technologii i zobaczenie jak wiele można za jej pomocą osiągnąć!

Piotr Wesołowski - W Allegro od niedawna, w branży od 10 lat. iOS'em zajmuje się od prawie 5 lat. Ostatnie lata wspierał realizację projektów w Niemczech m.in dla Santander Bank, Mercedes-Benz, Continental oraz DEON - interesujący startup z Berlina.