What we're about

Monthly delicacies for designer brains. We are going nonstop since June 2013. Organized by UX Association and sometimes in English.

Každý měsíc nové pochoutky pro designerské mozečky. Jedeme nonstop od června 2013. Organizuje Asociace UX. Open Read more for English.

Upcoming events (1)

UX Dinner Brno in March _ Topic: Speed in design

Stopkova Plzeňská Pivnice

UX dinner is a meeting of the UX community in Brno. You can expect a short presentation by Gabriela Véghová about Speed in design and then an informal dinner, discussing small design problems, an opportunity to find a mentor or a new project. We often discuss how to educate ourselves, what we as a community miss in Brno, and what we can do about it. And do not hesitate to come even if you do not have "UX" on your business card!
We will be in the Stopkova Plzeňská Pivnice this time, where they serve both food and drinks. We will have a room on the second floor, and it's reserved under name of UX-meetup.

UX Dinner je tradičné stretnutie UX komunity v Brne. Možete čakať neformálne stretnutie brnenských UX dizajnérov pri večeri; priestor na rozoberanie drobných dizajnových problémov; hľadanie mentorov a projektov, do ktorých sa dá zapojiť; diskutuje sa často o tom, ako sa vzdelávať, čo sledovať, čo nám ako komunite v Brne chýba. A určite môžete prísť aj keď nie ste "UX". :)
Tentoraz budeme v Stopkova Plzeňská Pivnice, kde majú jedlo aj nápoje.
Budeme mít pokoj ve druhém patře a je rezervovaný pod názvem UX-meetup.

Past events (210)

Research Tuesday: Šablony, které nám dobře slouží

The Forge – Kovárna Braník

Find us also at