Skip to content

CQRS dla każdego i Legacy Code is fear (EN)

Photo of
Hosted By
Michał Ś.

Details

Proszę, tylko bez przesądów! W piątek, trzynastego, nic złego nam się nie stanie! A raczej same dobre rzeczy. Na przykład dobra prezentacja Maćka Aniserowicza na temat CQRS. A także Legacy Code is Fear po angielsku prowadzona przez Adriana Bolboaca.

To będzie spotkanie łączone z grupą JUG. Opis spotkania na meetupie JUG jest tutaj (http://www.meetup.com/Java-User-Group-Lodz/events/226260259/).

Agenda będzie wyglądać zatem tak:

18:15-19:15 - CQRS dla każdego - Maciej Aniserowicz

19:30-20:30 - Legacy Code is Fear (EN) - Adrian Bolboaca

Przeczytajcie, co Maciek pisze na temat swojej prezentacji:

CQRS (Command Query Responsibility Segregation) to temat bardzo "chodliwy" w ciągu ostatnich kilku lat. Prosty w swojej podstawowej koncepcji, bywa czasem przedstawiony w sposób nadmiernie skomplikowany i przesycony wydumaną terminologią.

Podczas prezentacji pokażę jak ja rozumiem i implementuję CQRS od dłuższego czasu. Nie będziemy ekscytować się definicjami i wymyślać koła na nowo: skupimy się na głównej idei przyświecającej temu podejściu. Uzbrojeni w pragmatyzm i szczyptę zdrowego rozsądku postaramy się napisać trochę kodu, który z może z powodzeniem działać jako część jednej aplikacji jak i służyć za punkt wyjścia do budowy czegoś... "większego".

Zastanowimy się nie tylko JAK zastosować CQRS, ale również PO CO to robić. Postaram się udowodnić, że prezentowane podejście pozwala pozbyć się pewnych dyskusyjnych praktyk stosowanych w "normalnych" systemach o tyleż często, co niepotrzebnie.

A kto jest Maciek Aniserowicz? No cóż:

Po pierwsze: programista-pasjonat. Człowiek od wszystkiego w firmie Ultrico (http://ultri.co/).

Po drugie: pragmatyczny trener z misją dostarczania wyjątkowych szkoleń, faktycznie zmieniających sposób pracy i myślenia. Współpracuje z firmą Bottega (http://bottega.com.pl/).

Po trzecie: żyje i oddycha polską społecznością programistyczną. Autor jednego z najpopularniejszych dev-blogów: http://www.maciejaniserowicz.com (http://www.maciejaniserowicz.com/). Twórca jedynego polskiego podcasta programistycznego: DevTalk (http://devtalk.pl/). Prelegent na największych polskich konferencjach oraz grupach pasjonackich w całym kraju. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET (https://www.facebook.com/groups/bstoknet/) oraz współorganizator konferencji Programistok (http://programistok.org/).

Od wielu lat jeden z trzech polskich Microsoft MVP (Most Valuable Professional) w kategorii .NET. Od 2005 posiadacz tytułu Microsoft Certified Professional.

Prywatnie: mąż, tata. Słucha dobrej muzyki każdego rodzaju. Uwielbia jazdę samochodem i motocyklem.

Na Twitterze: @maniserowicz (https://twitter.com/maniserowicz/).

http://photos4.meetupstatic.com/photos/event/1/6/9/e/600_443585790.jpeg

Jeśli nadal nie wiecie, kto to Maciek, przyjdźcie na jego prezentację w piątek, trzynastego, a gwarantujemy Wam - nie pożałujecie! :)

A tutaj opis drugiej prezentacji:

Legacy Code is fear

Legacy code is fear because we fear the unknown. Learn what you need to learn in order to be less scared about legacy code during this talk.

Introduction

This will be a presentation about how you can work fast and safe with existing code. I will present the problem of working with legacy code and some of the solutions I know.

You are a programmer. Someone from the company comes with an idea to add a feature and they are sure this new feature is very easy to add. And it should be. But the code is old. The code is a mess. Nobody in the firm knows any more that part of the system. You need to change that ugly piece of code. You are afraid that you might introduce defects. Legacy code is fear.

During this talk we will discuss a Mantra Against Fear that will consist of the attitude, the tools and the techniques you can use to work fast and safe with existing code. You will learn how you can apply agile software development to messy ugly code.

Adrian Bolboaca (http://lanyrd.com/profile/adibolb/)

Software developer, Promoter of clean and pragmatically efficient code, Code retreat facilitator, Trainer and coach at mozaicworks (http://www.mozaicworks.com/)

Serdecznie zapraszamy Was na to łączone spotkanie!

Do zobaczenia!

Narutowicza 34 · Łódź